Chociaż dystans społeczny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, izolacja i towarzysząca jej samotność mogą być bardzo szkodliwe dla osób starszych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i Uniwersytetu w Hajfie powiązało samotność towarzyszącą kwarantannie wywoływanej COVID-19 z silniejszymi objawami lęku, depresji i traumy u osób starszych.
Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej w średnim wieku może wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju demencji w kilka dekad później, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Umysł potrzebuje określonych aktywności, by móc długo dobrze służyć. Okazuje się, że technologie informacyjne i krzyżówki pomagają uchronić się przed osłabieniem poznawczym w starszym wieku.
Jeśli często się martwisz i rzadko opuszczają cię negatywne myśli, twoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne słabnie.
Z czytania książek płynie wiele korzyści. Co jakiś czas pojawiają się nowe, zaskakujące fakty, utwierdzające w przekoaiu, że warto obcować z literaturą, a czytelnictwo to pożyteczna pasja.
Siedzenie w czterech ścianach nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu, a większy kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz osłabić stres, nie przesiaduj na kanapie przed telewizorem - wyjdź choćby na spacer dokoła bloku.
W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów - to podobny wynik jak w ubiegłych latach. Zainteresowanie czytelnictwem w Polsce nadal jest niewielkie.
Powodów do narzekań zwykle nam nie brakuje - kolejki do lekarza, korki w mieście, tłumy w sklepach, nadmiar codziennych obowiązkó: wszystko to skutecznie nas irytuje. I jakkolwiek zewsząd słyszymy, że powinniśmy o siebie lepiej zadbać, dość trudno nam to przychodzi, bo i na to brakuje czasu lub pieniędzy. W każdym razie warto pamiętać, że zupełnie drobne rzeczy mogą mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, poniżej 10 prostych sposobów na szybką poprawę nastroju.
Według badań Biblioteki Narodowej niespełna 40 procent Polaków czyta przynajmniej jedną książkę rocznie, a mniej niż co dziesiąty sięga po siedem lub więcej książek w ciągu roku. Jednakże - co ciekawe - chętnie sięgamy po książki napisane nie po polsku, a także dwujęzyczne. Wynika to m.in. z tego, że dzięki nim możemy skuteczniej uczyć się języków obcych.
Jeśli zauważasz, że trudniej ci zapamiętać listę zakupów czy drobne sprawy do załatwienia, wypróbuj prostej i skutecznej metody na lepszą pamięć - wystarczy czytać na głos, by potem bez problemu móc sięgnąć do naszego umysłu po nabyte wiadomości.
Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Im szybciej dziecko nauczy się czytać, tym szybciej otwierają się przed nim ogromne możliwości rozwojowe. Wie to każdy dorosły i stara się zachęcać maluchy do nauki literek.
Na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po które najchętniej sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56%), jak i ebooków (46%) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna.
Nie jest prawdą, że rozwijać wyobraźnię można jedynie u dzieci. Dorośli też powinni nad tym pracować, jeśli chcą być nietuzinkowi w swych działaniach, dostrzegać głębsze poziomy rzeczywistości i zwyczajnie mieć więcej radości z „obcowania ze światem".
Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłej gotowości na zmiany, kreatywności, dostarczania niestandardowych rozwiązań? To świetnie, pomyślą szczególnie ludzie, którzy zarabiają na życie wykonując powtarzalne czynności (co może zwyczajnie nużyć). A jednak ci ostatni mogą liczyć na większą stabilność i przewidywalność zadań, a ci pierwsi nierzadko zmagają się z dużą presją i stresem. Skąd bowiem ciągle czerpać nowe pomysły? Pięć praktycznych wskazówek powinno Ci pomóc.