Słońce jest coraz wyżej i jego promienie dłużej oferują swe właściwości wychłodzonym po wyjątkowo chłodnej zimie organizmom. Warto jednak pamiętać, że ze słonecznych promieni trzeba „korzystać" umiejętnie, ponieważ może wyrządzić poważne szkody.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat w naszym kraju liczba zachorowań na czerniaka wzrosła aż trzykrotnie. Każdego roku na ten groźny nowotwór skóry zapada od 2,5 do 3 tys. Polaków, a 40 procent z nich umiera. W grupie ryzyka zachorowalności na czerniaka są ludzie w każdym wieku. W związku z Tygodniem Świadomości Czerniaka w ramach programu „Mam Haka na Raka” 13 czerwca zobaczymy opracowaną przez młodzież kampanię poświęconą profilaktyce tego nowotworu skóry.
Każdy od czasu do czasu źle się czuje. Każdy też ma swój sposób na poprawę samopoczucia - jednemu wystarczy kawa lub spacer, inny musi ratować się tabletkami przeciwbólowymi. Są jednak dolegliwości, które, jeśli się powtarzają, oznaczają konieczność niezwłocznego udania się do lekarza.
Stan paznokci nie jest tylko kwestią estetyczną, nie należy zapominać o związanych z nimi chorobach - warto pamiętać o badaniach badaniach dermatoskopowych.
Nowe badania wykazały, że kobiety, które zażywają kwas acetylosalicylowy, mają zmniejszone ryzyko rozwoju czerniaka. Im dłużej sięgają po ten popularny lek, tym prawdopodobieństwo zachorowania jest niższe.
Badania prowadzone są nieustannie w rozmaitych placówkach naukowych i co rusz kolejne odkrycia dają nadzieję na rozwiązanie różnorodnych problemów medycznych. Nowe ustalenia obejmują przełom, który może prowadzić do naprawy rdzenia kręgowego; wykazują, że kolor oczu wpływa na ryzyko raka skóry, udowadniają, że określone leki mogą zastąpić antybiotyki i odpowiadają na pytanie dlaczego banany są lepsze niż napoje dla sportowców.
Kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, a także inne leki przeciwbólowe mogą odgrywać pewną rolę w zapobieganiu czerniaka i innych nowotworów skóry.
Dzisiaj kończy się Tydzień Świadomości Czerniaka organizowany przez Akademię Czerniaka. Z tej okazji warto przypomnieć sobie podstawowe zasady pozwalające na ograniczenie ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu.
Polacy to naród o dość jasnej karnacji, dlatego około dwie trzecie z nas jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na czerniaka. Jednak aż 75% tej populacji nigdy nie odwiedziło lekarza, aby zbadać się pod kątem nowotworów skóry. Osoby najbardziej narażone na czerniaka to osoby o jasnych blond lub rudych włosach, jasnych oczach i jesnej cerze, podatnej na oparzenia słoneczne, często piegowatej, z pieprzykami, przebarwieniami i innymi zmianami skórnymi.
Unikanie ekspozycji na słońce może nie wystarczyć, by uniknąć ryzyka zachorowania na raka skóry, jeśli cierpi się na nadciśnienie.
Czerniaki skóry należą do nowotworów złośliwych o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań. Wśród Polaków zapadalność na ten nowotwór podwaja się co dziesięć lat. Polska ma też największy w Europie wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań. Mimo że czerniak jest nowotworem, który można wykryć w początkowym etapie rozwoju, wiele osób zgłasza się do lekarza gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Zwiększająca się liczba zachorowań na czerniaka, brak świadomości związanej z profilaktyką oraz brak dostępu do nowych terapii – to najważniejsze zagadnienia, z jakimi należy uporać się w walce z najgroźniejszym nowotworem skóry. Takie wnioski płyną ze spotkania Rady Naukowej Akademii Czerniaka z przedstawicielami instytucji ochrony zdrowia, które odbyło się w Warszawie.
O kilka procent rocznie wzrasta liczba pacjentów z nowotworami skóry. Obecnie umiera co drugi pacjent chory na zaawansowanego czerniaka, chociaż jego uleczalność wynosi 98 procent.
Kawa zmniejsza ryzyka zachorowania na raka skóry pomagając zniszczyć uszkodzone komórki, które mogłyby przekształcić się w guzy, wynika z badań przeprowadzonych w USA.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni", głosi stare powiedzenie i wydaje się, że może to być prawdą, gdy chodzi o niektóre rodzaje alergii.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem