Hugh Jackman ujawnił, że zdiagnozowano u niego nowotwór skóry.
Każdego roku w naszym kraju odnotowywanych jest około 2500 nowych zachorowań na czerniaka, zaś 1200 osób umiera z jego powodu. Aby zmienić te niepokojące statystyki ruszyła nowa kampania społeczna, która nawołuje do obserwacji znamion na własnym ciele. Akcja odbywa się w ramach Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Wykryty we wczesnej fazie nowotwór może być całkowicie uleczalny, jednakże pacjenci nierzadko szukają pomocy lekarskiej wówczas, gdy zmiany nowotworowe są zaawansowane. Z tego powodu liczba ludzi umierających na czerniaka pozostaje relatywnie wysoka zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach.Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na tę chorobę i ponad 800 zgonów z jego powodu. Szczyt zapadalności przypada na 4-5 dekadę życia.
Podczas opalania ciało człowieka narażone jest na wiele niebezpiecznych chorób i dolegliwości. Najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych oraz udaru cieplnego, które spowodowane są nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Najpoważniejszą konsekwencją związaną ze zbyt długim opalaniem są nowotwory skóry.
U sześciu z siedmiu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem odnotowano pozytywną odpowiedź na eksperymentalną szczepionkę. Być może już wkrótce dostępna będzie bardzo skuteczna spersonalizowana terapia u pacjentów ze złośliwym rakiem skóry.
Beta-karoten i likopen neutralizują wolne rodniki i ograniczają uszkodzenia DNA, co zmniejsza ryzyko czerniaka.
Z badań wynika, że owoce cytrusowe mają nie tylko korzystny wpływ na łagodzenie uszkodzeń choroby niedokrwiennej serca, ale są także pomocne w walce z rakiem piersi i rakiem prostaty oraz innymi guzami nowotworowymi.
Przyszło już kilka dni temu ale od dziś króluje oficjalnie - o 7:04 słońce weszło w znak Raka, co dało początek astronomicznemu latu, stanowiąc równocześnie moment przesilenia letniego. Najbliższe noce należą do najdłuższych w całym roku, jednak od dziś dnia zacznie ubywać.
Słońce jest coraz wyżej i jego promienie dłużej oferują swe właściwości wychłodzonym po wyjątkowo chłodnej zimie organizmom. Warto jednak pamiętać, że ze słonecznych promieni trzeba „korzystać" umiejętnie, ponieważ może wyrządzić poważne szkody.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat w naszym kraju liczba zachorowań na czerniaka wzrosła aż trzykrotnie. Każdego roku na ten groźny nowotwór skóry zapada od 2,5 do 3 tys. Polaków, a 40 procent z nich umiera. W grupie ryzyka zachorowalności na czerniaka są ludzie w każdym wieku. W związku z Tygodniem Świadomości Czerniaka w ramach programu „Mam Haka na Raka” 13 czerwca zobaczymy opracowaną przez młodzież kampanię poświęconą profilaktyce tego nowotworu skóry.
Każdy od czasu do czasu źle się czuje. Każdy też ma swój sposób na poprawę samopoczucia - jednemu wystarczy kawa lub spacer, inny musi ratować się tabletkami przeciwbólowymi. Są jednak dolegliwości, które, jeśli się powtarzają, oznaczają konieczność niezwłocznego udania się do lekarza.
Stan paznokci nie jest tylko kwestią estetyczną, nie należy zapominać o związanych z nimi chorobach - warto pamiętać o badaniach badaniach dermatoskopowych.
Nowe badania wykazały, że kobiety, które zażywają kwas acetylosalicylowy, mają zmniejszone ryzyko rozwoju czerniaka. Im dłużej sięgają po ten popularny lek, tym prawdopodobieństwo zachorowania jest niższe.
Badania prowadzone są nieustannie w rozmaitych placówkach naukowych i co rusz kolejne odkrycia dają nadzieję na rozwiązanie różnorodnych problemów medycznych. Nowe ustalenia obejmują przełom, który może prowadzić do naprawy rdzenia kręgowego; wykazują, że kolor oczu wpływa na ryzyko raka skóry, udowadniają, że określone leki mogą zastąpić antybiotyki i odpowiadają na pytanie dlaczego banany są lepsze niż napoje dla sportowców.
Kwas acetylosalicylowy i ibuprofen, a także inne leki przeciwbólowe mogą odgrywać pewną rolę w zapobieganiu czerniaka i innych nowotworów skóry.