Aby bezpiecznie korzystać ze słońca, przed sezonem letnim warto udać się do dermatologa na badanie znamion, pieprzyków i przebarwień. Zmiany te mogą być pierwszym objawem czerniaka skóry, który - wcześnie wykryty - daje możliwość wyleczenia nawet w 90%. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.
Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy intensywnie myśleć o poprawie naszego wyglądu oraz polepszeniu kondycji fizycznej. Wizyty w gabinetach kosmetycznych, intensywne ćwiczenia w klubie fitness to ważny element przygotowań do lata. By w pełni cieszyć się wakacjami, powinniśmy jednak pomyśleć o zdrowiu naszej skóry, a zwłaszcza o wnikliwej diagnostyce znamion.
Genetycznie zmodyfikowana wersja wirusa, który wywołuje opryszczkę, wydaje się być obiecującym sposobem leczenia raka skóry. Już w ciągu roku nowy lek może być dostępny.
Spożywanie alkoholu może sprawić, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe.
Być może nie lubisz swoich pieprzyków, bo musisz na nie uważać i sadzisz, że nie przydają ci uroku? Niesłusznie - mogą mieć ważną funkcję, tj. chronić przed chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak osteoporoza.
W okresie wakacji większość z nas korzysta z kąpieli słonecznych. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej zagrożeń, które wynikają z promieniowania UV, nie maleje liczba sympatyków opalania. Jeżeli już decydujemy się na korzystanie z promieni słonecznych, warto robić to odpowiedzialnie, aby uniknąć przykrych konsekwencji. O zagrożeniach związanych z opalaniem, czerniaku i możliwościach jego leczenia rozmawiamy z Beatą Jasińską, dermatologiem i dermatochirurgiem ze Scanmed Multimedis.
Upały ostatnio dają się we znaki i w najbliższych dniach najprawdopodobniej nie zelżeją. Niektórzy świetnie je znoszą, zwłaszcza gdy mają okazję „zmagać się" z nimi spędzając urlop nad wodą lub w lesie. Pozostali jednak, nie będący w komfortowej sytuacji wakacyjnej, mają kłopoty z normalnym funkcjonowaniem przy wysokich temperaturach. Poniżej zatem dziesięć wskazówek, które pomogą przetrwać skwarne dni.
T. gondii, jednokomórkowe pasożyty znajdujące się w jelitach wielu zwierząt stałocieplnych, a najczęściej u kotów, mają właściwości antynowotworowe . Uczeni sądzą, że dają możliwość opracowania skutecznego leku na raka.
Rak trzustki to bardzo często wyrok śmierci. Przed długi okres nie daje żadnych objawów, a gdy wreszcie zostanie wykryty, jest go bardzo trudno wyleczyć. Dokładna przyczyna jego powstawania nie jest znana. Wiadomo jedynie, że ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. Niestety – prace nad znalezieniem metody zwalczania tej choroby, jak dotąd nie są efektywne.
Dotychczas liczne badania wykazały, że regularne zażywanie kwasu acetylosalicylowego obniża ryzyko raka jelita grubego. Teraz naukowcy odkryli, że popularny lek może być bardziej korzystny dla określonych osób w porównaniu z innymi.
Kobiety, które regularnie robią manicure z użyciem lamp UV, mogą odznaczać się wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego 2014 r. od godz. 16.00 na lodowisku na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbędą się treningi łyżwiarskie, happeningi i bezpłatne badania profilaktyczne, a około godz. 17:00 wspólny taniec na lodzie. Wszystko po to, by pokazać, że do walki z rakiem wystarczą naprawdę proste kroki.
Hugh Jackman ujawnił, że zdiagnozowano u niego nowotwór skóry.
Każdego roku w naszym kraju odnotowywanych jest około 2500 nowych zachorowań na czerniaka, zaś 1200 osób umiera z jego powodu. Aby zmienić te niepokojące statystyki ruszyła nowa kampania społeczna, która nawołuje do obserwacji znamion na własnym ciele. Akcja odbywa się w ramach Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”.
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Wykryty we wczesnej fazie nowotwór może być całkowicie uleczalny, jednakże pacjenci nierzadko szukają pomocy lekarskiej wówczas, gdy zmiany nowotworowe są zaawansowane. Z tego powodu liczba ludzi umierających na czerniaka pozostaje relatywnie wysoka zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach.Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na czerniaka. Rocznie rejestruje się ponad 1500 zachorowań na tę chorobę i ponad 800 zgonów z jego powodu. Szczyt zapadalności przypada na 4-5 dekadę życia.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem