Warto regularnie badać wzrok nie tylko ze względu na możliwość dostatecznie wczesnego wykrycia poważnych chorób oczu, ale także nowotworu.
Globalne wskaźniki przeżywalności pacjentów z nowotworami rosną, informuje prestiżowy magazyn medyczny the Lancet. Nie rosną one jednak we wszystkich krajach.
Mikroorganizmy jelitowe mogą pomóc w leczeniu raka, ponieważ wpływają na reakcję organizmu na terapie onkologiczne.
Nikotynamid, czyli witamina B3, może pomóc zapobiec czerniakowi, najgorszej postaci raka skóry. Nikotynamid jest obecnie stosowany w obniżaniu stężenia cholesterolu.
Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko różnych form raka u starszych kobiet. To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych.
Czerwona i łuszcząca się skóra to nie jedyny efekt słonecznych poparzeń. Skutki mogą pojawić się nawet po latach – zniszczona i niejędrna skóra, a także nowotwory. Sprawdź, jak uchronić się przed poparzeniami i co robić, żeby minimalizować ich skutki.
Od kilku lat obserwowany jest stały i dynamiczny wzrost zachorowań na czerniaka. W Polsce, co 10 lat podwaja się liczba chorych. Tak jak w przypadku innych nowotworów najważniejsza jest profilaktyka - 90% wcześnie wykrytych zmian można całkowicie wyleczyć. Odpowiednie samobadanie pozawala na uniknięcie zachorowania lub wczesne wykrycie nowotworu.
W piątek (12 maja) przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Ten złośliwy nowotwór skóry atakuje co roku 3,5 tysiąca Polaków, z czego niestety połowa pacjentów umiera. Jak w przypadku wielu nowotworów, tak i przy czerniaku ważna jest szybka diagnoza, która umożliwia skuteczne leczenie. Dlatego warto obserwować wszelkiego rodzaju zmiany skórne i konsultować je ze specjalistami.
Rocznie w Polsce diagnozuje się około 2 do 2,5 tysiąca przypadków zachorowania na czerniaka. Z tego 3-15 procent stanowią tak zwane czerniaki występujące rodzinnie, do których predyspozycje dziedziczymy w genach. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym stadium, co daje blisko 100-procentową szansę na całkowite wyleczenie.
Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę – barwnik odpowiadający głównie za kolor skóry. Produkcja melaniny, która sprawia, że skóra ciemnieje pod wpływem słońca, to mechanizm obronny przeciw działaniu promieni ultrafioletowych. Melanocyty występują także na błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego nowotwór może pojawić się też np. w przełyku lub uchu wewnętrznym.
Zakładasz koszulę i przestajesz TO widzieć. Zakrywasz TO rękawem i zapominasz. Odwracasz się od lustra i przestajesz zadawać sobie pytanie, czy TO może być groźne. Nie pozostawiaj na swojej skórze znaków zapytania. CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO.
Co roku, kiedy wreszcie nadchodzi czas letnich wakacji, łapczywie chłoniemy pierwsze promienie słońca. Jedyne, czego pragniemy po zimnych i ciemnych miesiącach, to ogrzać blade ciało centymetr po centymetrze. Jak reaguje skóra, przez długi czas skrzętnie chowana i odzwyczajona od przyjemnych, ale w nadmiarze groźnych promieni słonecznych? Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania się do tego gorącego flirtu ze słońcem.
Na rynku pojawiły się interaktywne plastry UV, które mają pomóc w racjonalnym i bezpiecznym opalaniu się.
Opalone ciało wygląda ładnie i mniej widoczne są na nim przebarwienia oraz inne niedoskonałości skóry. Lato w pełni i okazji do kąpieli słonecznych nie brakuje, z czego wielu ludzi skwapliwie korzysta. Trzeba jednak „brązowieć" rozsądnie - pomoże w tym odpowiednia dieta.
Aż u ośmiu procent chorych na nowotwory rozwinie się niezależnie jakiś drugi rodzaj raka.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem