W ostatnich latach nastąpiło obniżenie wieku, w którym pacjenci zaczynają zapadać na czerniaka złośliwego. Jest to pokłosie panującego przez lata przekonania, że tylko opalone ciało jest atrakcyjne, i że wszelkim kosztem należy tę opaleniznę zdobyć. O ryzyku, jakie ponosimy, eksponując się na promienie słoneczne, mówią lekarze specjaliści.
Czerniak jest 9. najczęściej występującym nowotworem w Europie. 1 na 100 mieszkańców Europy zachoruje na czerniaka w jakimś momencie swojego życia. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym ponad 3000 stanowią zachorowania na czerniaki. Liczba zachorowań w Polsce podwaja się co 10 lat.
Według niektórych to defekt urody, inni uważają, że dodają uroku. Należy je badać i uważnie obserwować. Znamiona, bo o nich właśnie mowa, mogą być niebezpieczne i warto poświęcić im chwilę uwagi podczas codziennej pielęgnacji, ponieważ nawet małe, pozornie wyglądające znamię, może w przyszłości przekształcić się w groźny nowotwór.
Mówi się, że twarz ozdobiona piegami jest niczym gwiaździste niebo. Dlatego nie wstydzą się ich takie gwiazdy, jak Julia Roberts, Julian Moore, czy Katarzyna Dowbor. Jednak piegom warto przyglądać się nie tylko ze względu na ich urodę, ale również na nasze zdrowie.
Czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry, ale jednym z najbardziej agresywnych. Dane z Krajowego rejestru nowotworów wskazują, iż czerniak coraz częściej występuje u młodych ludzi w wieku 20-44 lata, a w szczególności wśród kobiet.
Z niewinnych znamion, potocznie zwanych pieprzykami, może się rozwinąć jeden z najgroźniejszych nowotworów – czerniak. Każdego roku liczba zachorowań rośnie, a badania wykazują, że szczególnie narażone są kobiety. Jak się przed nią ochronić? Uważać na słońce i regularnie badać skórę!
Imbir pochodzi z cieplejszych części Azji, takich jak Chiny, Japonia i Indie, ale uprawiany jest także Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Stosuje się go zarówno w kulinariach, jak i celach medycznych.
Czerniak dotyczy tylko zmian skórnych? Nic bardziej mylnego! Często nie zdajemy sobie sprawy, że może występować także w gałce ocznej. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.
Lato przyszło wyjątkowo wcześnie i uradowało tym miłośników kąpieli słonecznych. Długie weekendy majowe sprzyjają także zagranicznym eskapadom po słońce. Jednak aby było bezpiecznie na plaży i po plaży należy zastosować się do kilku rad.
Ciepłe kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki udały się na zasłużony odpoczynek, a długo oczekiwana wiosna przyniosła ze sobą wzrost temperatur. Wraz z pojawieniem się intensywnych promieni słonecznych, powróci do nas również temat czerniaka, którego główną przyczyną jest zbyt długa ekspozycja naszego ciała na oddziaływanie promieniowania UV. W jaki sposób prowadzić skuteczną profilaktykę nowotworów skóry? Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę i dlaczego wiosna to najlepszy okres na wizytę u dermatologa?
Warto regularnie badać wzrok nie tylko ze względu na możliwość dostatecznie wczesnego wykrycia poważnych chorób oczu, ale także nowotworu.
Globalne wskaźniki przeżywalności pacjentów z nowotworami rosną, informuje prestiżowy magazyn medyczny the Lancet. Nie rosną one jednak we wszystkich krajach.
Mikroorganizmy jelitowe mogą pomóc w leczeniu raka, ponieważ wpływają na reakcję organizmu na terapie onkologiczne.
Nikotynamid, czyli witamina B3, może pomóc zapobiec czerniakowi, najgorszej postaci raka skóry. Nikotynamid jest obecnie stosowany w obniżaniu stężenia cholesterolu.
Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko różnych form raka u starszych kobiet. To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem