Ruszyła kampania społeczna „Badaj znamiona! Dzień Walki z Czerniakiem", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem raka czerniaka, poszerzenie wiedzy Polaków na jego temat, a także zachęcenie do systematycznej profilaktyki. Czerniak złośliwy, będący jedną z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny w 90 proc.
Z przeprowadzonego niedawno badania naukowców z University of Washington, którego rezultaty opublikowano na łamach „Journal of Investigative Dermatology", wynika, że kofeina pomoże zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry.
Znamiona definiuje się jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych, których ujawnienie może nastąpić wcześnie, bądź w życiu dojrzałym. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają rożną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Bywają niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka – nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.
"Not getting your moles checked could be suicide" („Nie zbadanie pieprzyków może być samobójstwem”), informuje hasło kampanii, której inicjatorem jest fundacja Melanoma Foundation z Australii. Znamiona naskórne mogą okazać się bardzo niebezpieczne, czasem stanowią bowiem znaki rozwijającej się choroby – czerniaka złośliwego.
Raka można pokonać, ważne jest jednak wczesne wykrycie choroby. W celu podnoszenia świadomości społecznej na temat znaczenia regularnego kontrolowania stanu zdrowia obchodzone jest ,,Melanoma Day”- europejska akcja walki z czerniakiem.
Pomidory to źródło witamin i substancji odżywczych. Naukowcy odkryli, że spożywanie pasty pomidorowej chroni naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych.
Europejska akcja profilaktyki czerniaka po raz piąty odbywa się w Polsce. W jej ramach oferowane będą bezpłatne badania dermatoskopowe znamion skóry.
Od 15 listopada br. ruszyła kampania reklamowa na rzecz popularyzacji zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizowana dla Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Pierwsza dama ameryki czynnie zaangażowała się w walkę z rakiem piersi. Odbywając podróż na Bliski Wschód, uświadamiała tamtejsze kobiety o zagrożeniu, jakie niesie za sobą ta straszna choroba.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Dlatego liczba osób umierających z powodu czerniaka jest w naszym kraju bardzo duża.
Od 17 września będzie można się rejestrować telefonicznie na wizytę w ramach kolejnej Białej Niedzieli, która odbędzie się 23 września w Toruniu. Akcję poświęconą problemowi nowotworów skóry po raz dwunasty organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierowany przez prof. Barbarę Chwirot.
Jak podaje „International Journal of Cancer”, brunatnice zawierają składniki mogące być pomocnymi w zapobieganiu rakowi skóry.
Akcję poświęconą problemowi nowotworów skóry - w szczególności najbardziej niebezpiecznemu z nich, czerniakowi - już po raz jedenasty organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biała Niedziela, masowe badania skóry, odbędzie się 24 września.
Każdy jest narażony na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce. Niewielka ilość tego promieniowania jest korzystna dla zdrowia, pełni zasadniczą rolę w produkcji witaminy D. Jednakże zbyt długie przebywanie w zasięgu promieni słonecznych może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, najczęściej raka skóry i katarakty.