W ciągu ostatnich trzech dekad nastąpił prawdziwy postęp w naszej wiedzy i podejściu do wielu zagrożeń związanych z podróżami. Dokonano przełomowych odkryć, dziś przed wyjazdem do egzotycznych krajów powszechnie korzystamy ze szczepionek i nowych technologii. Ale nasza uwaga jest łatwo przyciągana przez to, co nowe i fascynujące, tym trudniej wiec o skuteczny wysiłek zmierzając do rozwiązania starych problemów - do zmiany sposobu opalania się.
Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Jakkolwiek tegoroczna wiosna przysporzyła niemałych kłopotów przynosząc obfite deszcze, pogoda powoli zmienia się na bardziej letnią i słoneczną. To oznacza więcej okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki czemu organizm może syntetyzować tak potrzebną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Więcej światła słonecznego to jednak także zagrożenie dla naszego zdrowia - warto chronić się przed jego szkodliwym promieniowaniem.
U ludzi, którzy regularnie korzystają z solarium, notuje się znacznie ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego - wynika z badań. A jednak okazuje się, że to nie ta informacja najbardziej przeraza amatorów sztucznych kąpieli słonecznych.
Nowotwory skóry są zmianami zlokalizowanymi na całej powierzchni ciała najczęściej w miejscach, w których nastąpiło uszkodzenie skóry. Najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), zarówno to emitowane przez słońce jak i inne źródła np. solaria.
Osoby w wieku w wieku 60 - 70 lat są około pięć razy bardziej narażone na raka skóry niż byli ich rodzice w tym wieku, wykazują brytyjskie dane.
Za oknem piękne słońce, ale nie wszyscy mają okazję się nim cieszyć. Zabiegani nierzadko chętnie korzystają z solarium, kilkunastominutowe sesje w krótkim czasie zapewniają opaleniznę. Okazuje się jednak, że sesje na łóżkach czy tubach do opalania mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia - znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.
Piękna opalenizna to powszechny „przedmiot pożądania". Brązowa skóra ładniej wygląda i sprawia, że zwiększa się nasza vis attractiva. Poza tym, kąpiele słoneczne stymulują produkcję endorfin - związków mających wpływ na poprawę nastroju. Równocześnie jednak naukowo potwierdzono związek między intensywną ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory. Korzystając z dobrodziejstw słońca warto więc przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepożądanych konsekwencji.
Opalona skóra wygląda ładnie - ciemniejsze ciało wydaje się szczuplejsze i tuszuje przebarwienia. Brąz jest obecnie pożądanym symbolem piękna i zdrowia. Kąpiele słoneczne stwarzają jednak pewne ryzyko: narażanie skóry na zbyt długie działanie promieni słonecznych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i estetycznych. Jak bezpiecznie cieszyć się słońcem radzi Lesley Dobson z sagazone.
Może ze względu na kształt gwiazdy, szarotka - symbol siły, piękna i doskonałości - wydaje się być rośliną najbliższą słońcu. Opiera się trudnemu środowisku i warunkom klimatycznym, wygląda delikatnie, ale jest silna duchem. Nic więc dziwnego, że jest najlepszym rozwiązaniem dla problemów skórnych związanych ze szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego...
W ramach kampanii edukacyjnej „Słoneczny Patrol dla Skóry" firmy Bioderma, w największych miastach w całej Polsce, uruchomione zostały Letnie Poradnie Eksperckie.
Ruszyła kampania społeczna „Badaj znamiona! Dzień Walki z Czerniakiem", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem raka czerniaka, poszerzenie wiedzy Polaków na jego temat, a także zachęcenie do systematycznej profilaktyki. Czerniak złośliwy, będący jedną z najgroźniejszych zmian nowotworowych skóry, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest wyleczalny w 90 proc.
Z przeprowadzonego niedawno badania naukowców z University of Washington, którego rezultaty opublikowano na łamach „Journal of Investigative Dermatology", wynika, że kofeina pomoże zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry.
Znamiona definiuje się jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych, których ujawnienie może nastąpić wcześnie, bądź w życiu dojrzałym. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają rożną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Bywają niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka – nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.
"Not getting your moles checked could be suicide" („Nie zbadanie pieprzyków może być samobójstwem”), informuje hasło kampanii, której inicjatorem jest fundacja Melanoma Foundation z Australii. Znamiona naskórne mogą okazać się bardzo niebezpieczne, czasem stanowią bowiem znaki rozwijającej się choroby – czerniaka złośliwego.
Raka można pokonać, ważne jest jednak wczesne wykrycie choroby. W celu podnoszenia świadomości społecznej na temat znaczenia regularnego kontrolowania stanu zdrowia obchodzone jest ,,Melanoma Day”- europejska akcja walki z czerniakiem.