W nocy z 24 na 25 marca o godzinie 2.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 3.00. Czas zimowy zmienia się na letni. Zmiana ta ma wpływ na komunikację, transport, pracę w trybie zmianowym ale też na nasze samopoczucie - zarówno w krótkim jak i w dłuższym okresie.
W nocy z 24 na 25 października możemy "bezkarnie" spać o godzinę dłużej. O godzinie 3:00 cofamy zegarki o godzinę. Czy zmiana ta, wprowadzana w zupełnie innych okolicznościach jest jednak konieczna w XXI wieku?
W niedzielę, 28 października 2018 r. o godzinie 3.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 2.00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie, jednak w ostatnich latach zmina czasu budzi coraz większe kontrowersje.
Aż 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca polskie małe i średnie firmy.
Dziś w nocy o godzinie 3.00 wskazówki zegarów należy cofnąc o godzinę. Od tego momentu zacznie obowiązywać - aż do wiosny - czas środkowoeuropejski. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie. Zmiana czasu z roku na rok budzi jednak coraz większe kontrowersje.
Już w najbliższy weekend zmieni się czas z zimowego na letni. To tylko jedna godzina, a przecież podróżując po świecie możemy przenieść się w przyszłość lub przeszłość nawet o kilkanaście godzin. Dowiedz się, jak przebiegają strefy czasowe, gdzie i dlaczego zmieniany jest czas oraz jaka jest różnica godzin między Polską a popularnymi miejscami podróży.
Cofnęliśmy już wskazówki swoich zegarów o godzinę, tym samym rozpoczynając okres czasu zimowego. Obecnie podział na czas letni i zimowy obowiązuje w 70 krajach na całym świecie m.in. w większości krajów europejskich oraz w Ameryce Północnej z wyjątkiem kilku regionów. Od wielu lat toczy się debata, czy takowe zróżnicowanie czasowe ma jakikolwiek sens? Wyniki badań nie dają jednoznacznej odpowiedzi, toteż spór między zwolennikami cyklicznej modyfikacji czasu a jej przeciwnikami pozostaje nierozwiązany.
Dziś w nocy śpimy godzinę krócej. Z powodu przejścia na czas letni, w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2.00 przestawiamy zegarki na godzinę 3.00. Na czas zimowy powtórnie przejdziemy 26 października 2014 r.
Dziś o godzinie 3.00 wskazówki zegarów należy cofnąc o godzinę. Od tego momentu zacznie obowiązywać - aż do wiosny - czas środkowoeuropejski. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie. Zmiana czasu z roku na rok budzi jednak coraz większe kontrowersje.
Ostatnia niedziela października to pora wyczekiwana z niecierpliwością – dzięki przestawieniu wskazówek zegara na czas zimowy zyskujemy dodatkową godzinę snu. Jest to podyktowane głównie względami ekonomicznymi, takimi jak oszczędność energii, niższe koszty pracy czy lepsze przystosowanie gospodarki do zmian zachodzących w środowisku. Tymczasem okazuje się, że sam organizm nie zawsze toleruje taką manipulację zegarem biologicznym.
W niedzielę, 31 października, przestawimy wskazówki zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Oznacza to, że tego dnia możemy spać o godzinę dłużej.
Wkrótce - 31. października - przestawimy zegarki z godziny trzeciej na drugą „zyskując" do marca sześćdziesiąt minut. Zmiana czasu nie jest naszym rodzimym wymysłem, stosuje się ją w około 70 krajach, w Europie tylko Irlandia zrezygnowała z tego zabiegu. Procedura ta ma na celu oszczędność produkowanej przez ludzi energii. Niektórzy wskazują jednak na jej negatywne aspekty. Okazuje się, że źle wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie wrażliwe na zmianę czasu są osoby starsze.