Zgodnie z brytyjskim wskaźnikiem optymalnej ilość przyjmowanych środków odżywczych (Reference Nutrient Intake) kobiety powinny dostarczać sobie 7 mg cynku dziennie, mężczyźni - 9,5 mg.
12 kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady - niekwestionowanej królowej słodyczy, pokusy, której nie mogą się oprzeć nawet najwytrwalsi w swoich dietetycznych postanowieniach. Pysznie intensywna, rozpływająca się w ustach, niebiańska, gorąca, z mlekiem, w tabliczkach, nadziewana...
Zima ma się ku końcowi. Choć z kalendarza wynika, że trzeba jeszcze poczekać z przywitaniem wiosny, aura daje znać, że ta cieplejsza pora roku jest już naprawdę blisko. Nowy czas oznacza zwykle nowe porządki, zarówno w domu, jak i we własnym ciele. Odpowiedniej, wiosennej pielęgnacji wymagają także m. in. włosy.
Zima nie odpuszcza. Przejmujący chłód, wiatr i opady śniegu dają się we znaki wszystkim, którzy muszą choć chwilę spędzić na zewnątrz. Jakkolwiek ta zimna pora roku przyszła wcześniej niż zapowiadał to kalendarz, nie wydaje się z równym pośpiechem ustąpić miejsca wiośnie. Niesprzyjająca aura wiąże się z osłabieniem odporności i większym narażeniem na infekcje. Trzeba zwiększyć wysiłki w trosce o swoje zdrowie tym bardziej, że niektóre powszechnie znane środki okazują się nieskuteczne.
Tak jak zadbane dłonie, zdrowe włosy są również naszą wizytówką. Obserwując ich stan możemy rejestrować zmiany zachodzące wewnątrz naszego organizmu. Pogorszona kondycja włosów może być efektem złej gospodarki hormonalnej czy długotrwałego stresu. Może też być spowodowana nieprawidłową pielęgnacją, nieumiejętnym farbowaniem, nadużywaniem lokówek, czy prostownic.
Jak naturalnymi sposobami pomóc naszym paznokciom? Co ma największy wpływ na ich kondycję? Zdarza się, że powodem problemów z paznokciami jest niewłaściwe odżywianie się.
Problem łupieżu jest powszechny. Doświadcza go wielu ludzi na różnych etapach życia, bowiem przyczyny jego powstawania zależą od różnorodnych czynników. Walka z łupieżem bywa uciążliwa, ale zwykle odpowiednie preparaty i higiena pozwalają pozbyć się kłopotu. Starania w kierunku pozbycia się łupieżu spowodowane są oczywiście nieestetycznymi walorami tej przypadłości, jednakże warto pamiętać, że dolegliwość może być symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych.
Śniadanie bez plasterka sera? Są tacy, którym trudno to sobie wyobrazić. Daleko nam wprawdzie do Francuzów, Holendrów czy Włochów, prawdziwych serowych potęg, ale coraz bardziej doceniamy jego smak. Co warto wiedzieć serach?
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze włosy to żywe tkanki. Owszem ta ich część, która nas ozdabia jest częścią martwą, ale u nasady włosy żyją i mają się dobrze - pod warunkiem, że o nie odpowiednio dbamy.
Na zewnątrz kilku- lub kilkunastostopniowy mróz, bądź plucha. Wielu z naschętnie zapadłoby w zimowy sen. I choć ludzie- w przeciwieństwie np. do niedźwiedzi i jeży - nie wyciszają swojego układu pokarmowego i nie zwalniają pracy serca, nasze organizmy mają inne potrzeby o tej porze roku. Niskie temperatury, mniejsza ilość światła, zwiększona podatność na choroby wywoływane wirusami i bakteriami - wszystko to wpływa na naszą dietę i styl życia. Eksperci sagazone opracowali „strategię przetrwania" Oto kilka zimowych problemów i wiosennych rozwiązań:
Zdrowe, lśniące włosy oraz zadbane, wypielęgnowane paznokcie to najlepsza wizytówka pięknej kobiety. Co jednak, jeśli twojej czuprynie daleko do ideału, a płytki paznokci aż krzyczą o odrobinę uwagi? Ważnymi składnikami, szczególnie jesienne- zimową porą, są m. in. skrzyp, pokrzywa i cynk.
Sucha i chłodna zima może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i wygląd włosów. Łatwo stają się bowiem wysuszone, matowe oraz łamliwe, a to wszystko z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych i dużej różnicy temperatur - między tą utrzymywaną w pomieszczeniach, a tą panującą na zewnątrz. Jednakże, odpowiednia pielęgnacja i proste środki prewencyjne pomogą włosom „przetrwać" zimę.
Prawidłowe odżywianie jest niezbędnym warunkiem właściwego funkcjonowania organizmu, jak również dobrego samopoczucia, a śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia. Powinien być pożywny, by dostarczyć energii na cały dzień.
Otręby pszenne charakteryzują się wysoką zawartością błonnika, zawierają ponadto cenne witaminy (głownie z grupy B) oraz sole mineralne (chrom, selen, cynk). Stanowią ważny element zdrowej diety i pomagają w walce z nadwagą.
Ziarno nie jest pożywieniem jedynie dla ptaków. Jeśli dotychczas nasiona nie znalazły się w twojej diecie, dopisz je do listy zakupów, radzą eksperci sagazone. Nasiona dyni, sezamu, słonecznika to prawdziwy koktajl odżywczy. Zawierają dużą ilość podstawowych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za przebieg funkcji życiowych i aminokwasów potrzebnych do formowania białka, witaminy A, B, C oraz minerały: wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, selen i mangan.