Miodla indyjska (inaczej: melia indyjska, Azadirachta indica) ma długą historię zastosowania w Indiach. Ekstrakty z kory i liści rośliny były polecane na rozstrój przewodu pokarmowego, owrzodzenia skóry, infekcje i malarię. Gałązki drzewa były stosowane jako szczoteczki do zębów i żel z liści używano do zwalczania chorób przyzębia.
Diabetycy powini spacerować po posiłkach. Z badań wynika, że taka aktywność znacznie obniża poziom cukru we krwi po jedzeniu.
Pacjenci z chorobą tętnic obwodowych (oznaczajacą zwężenie tętnic) powinni ograniczyć ilość czerwonego mięsa i jaj w diecie.
Cukrzyca to choroba interdyscyplinarna, a to oznacza, że powinni się nią zajmować lekarze wielu specjalności, nie tylko diabetolodzy. I tak też się dzieje. Pacjentem chorym na cukrzycę zajmują się m. in. kardiolodzy, nefrolodzy, neurolodzy, ortopedzi. Teraz dołączają do nich… stomatolodzy. Kiedy stomatolog pomaga wykryć cukrzycę? Na ten temat rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Leszkiem Czupryniakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.
Cynamon to słodka, aromatyczna przyprawa stosowana zwykle jako dodatek do ciast, wypieków, czy deserów owocowych. Nie tylko jednak poprawia smak potraw, ale wykazuje wiele właściwości, które sprawiają że warto o nim pamiętać również poza kuchnią. Zobacz, do czego przydaje się cynamon.
Cynamon jest polecany w celu poprawy funkcjonowania żołądka - przyprawa obniża temperaturę i zmniejsza ilość gazów w jelitach.
Nowe badania wykazały, że dojrzałe kobiety, które dostarczają sobie większych ilości kofeiny, mają niższe ryzyko zachorowania na demencję i doświadczenia zaburzeń poznawczych.
Na co zmarł pacjent, który ważył 150 kilogramów? Zgodnie z wpisem do aktu zgonu: na niewydolność układu krążenia. W rzeczywistości zmarł, bo był chory na otyłość. – Zacznijmy leczyć otyłość jako chorobę wyjściową, a zgonów z powodu powikłań otyłości będzie mniej – alarmowali eksperci na spotkaniu założycielskim Koalicji na rzecz Walki z Otyłością, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia.
Stres jest naszym częstym towarzyszem - nie brakuje go i w życiu codziennym, i „od święta". Zobacz, jak może na ciebie wpływać.
Komitet Noblowski ogłosił laureata tegorocznego Nobla w dziedzinie medycyny - został nim Yoshinori Ohsumi z Instytutu Tchnologii w Tokio za badania dotyczące mechanizmów autofagii.
Problemy z erekcją można zwalczać za pomocą ultradźwięków - tych samych, które pomagają kruszyć kamienie nerkowe.
W Polsce na cukrzycę choruje aż 2,3 miliona osób, na świecie - 422 miliony. 30 lat wcześniej liczba ta była prawie 4 razy niższa. Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna XXI wieku, która w 2030 roku będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, jeśli nie zostaną wdrożone skuteczne programy profilaktyczne i diagnostyczne. Przeczytaj, jakie są objawy cukrzycy i dowiedz się, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać.
Od kilku lat zewsząd słychać, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania w młodszym i starszym wieku. Oto kolejne na to dowody.
Zaćma jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia wzroku na całym świecie. To z jej powodu nie wiedzi 20 milionów ludzi.
Nowoczesne długodziałające insuliny są bezpłatnie dostępne dla chorych na cukrzycę, którzy ukończyli 75 lat, w ramach programu 75+, który wszedł w życie 1 września.