Każda choroba jest kształtowana przez komponent genetyczny, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza i status społeczno-ekonomiczny. Jednak siła, w jaką genetyka lub środowisko odgrywają rolę w ryzyku choroby - i jak wiele zagrożenia można przypisać każdemu z nich - nie jest dobrze poznana.
U osób chorych na cukrzycę typu 2 rodzaj białka w diecie nie jest tak ważny, jak całkowita utrata masy ciała.
Osoby w średnim i starszym wieku, które śpią nieregularnie, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę w porównaniu z ludźmi o bardziej stałych wzorach snu.
Osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, mogą zmniejszyć długoterminowe ryzyko śmierci i powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą, jeśli dzięki diecie i ćwiczeniom opóźnią wystąpienie cukrzycy o kilka lat.
Ograniczenie ilości przetworzonego mięsa o około jedną trzecią mogłoby zapobiec ponad 350 tysiącom przypadków cukrzycy w USA w ciągu 10 lat. Co więcej, zmniejszenie ilości przetworzonego mięsa przez dorosłych w USA o 30 procent - co stanowi równowartość około 10 plasterków bekonu tygodniowo - doprowadziłoby również do zmniejszenia o dziesiątki tysięcy przypadków chorób układu krążenia i raka jelita grubego.
Opracowano nowy rodzaj kapsułek doustnych, które mogą zapewnić bezbolesne dostarczanie insuliny i innych leków białkowych.
Leki selektywnie zabijające starzejące się komórki mogą dać korzyści zdrowym starszym kobietom, ale nie są lekarstwem uniwersalnym. Mogą przynieść pożytek jedynie seniorkom z dużą liczbą starzejących się komórek.
W pewnych okolicznościach neurotyczność może być korzystna dla zdrowia.
Liczba osób odczuwających drętwienie, mrowienie i ból stóp o nieznanej przyczynie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak się okazuje, odpowiedzialna może być neuropatia małych włókien, stan ten ma inne objawy niż neuropatia dużych włókien, która może powodować osłabienie i problemy z równowagą. Jednak w wielu przypadkach ludzie zmagają się z obydwoma typami zaburzeń.
Osoby, które śpią od trzech do pięciu godzin dziennie, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Uppsali. Co istotne, przewlekłego braku snu nie można zrekompensować zdrowym odżywianiem.
Chłodniejszy nos i cieplejsze policzki mogą być charakterystyczną oznaką wzrostu ciśnienia krwi.
W przypadku osób ze stanem przedcukrzycowym najlepszą ochroną przed rozwojem cukrzycy jest zmniejszenie wagi i równoczesna regulacja poziomu cukru we krwi.
Przy przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych, które blokują receptory dopaminy w mózgu, warto stosować także medykamenty, które powstrzymują te pierwsze przed blokowaniem takich receptorów w trzustce. To pomoże ograniczyć metaboliczne skutki uboczne, w tym zaburzoną kontrolę poziomu cukru we krwi lub dysglikemię.
Pracownicy Instytutu Badań Biomedycznych Fralin stworzyli nowe narzędzie do oceny właściwości przetworzonej żywności, która stanowi 58 procent kalorii spożywanych w Stanach Zjednoczonych. Takie jedzenie zaś wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi.
Liczba przypadków cukrzycy rośnie. Na University of British Columbia opracowano bezbolesną metodę podawania leków, która ma pomóc osobom chorym na cukrzycę radzić sobie z dolegliwością i łatwiej zachować zdrowie.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem