Utrzymywanie się przez sześć lub więcej lat wysokiego wskaźnika BRI (Body Roundness Index), który mierzy kształt ciała i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u osób powyżej 45. roku życia.
Zajęci pracą i innymi obowiązkami, niektórzy ludzie umiarkowane lub intensywne ćwiczenia podejmują tylko w jeden lub dwa dni w tygodniu, czy po prostu w weekend. Okazuje się jednak, że taka aktywność wystarczy, aby obniżyć ryzyko 264 chorób i jest równie skuteczna w zmniejszaniu tego zagrożenia, co bardziej równomiernie rozłożona aktywność fizyczna.
Narażenie na metale pochodzące z zanieczyszczeń środowiska wiąże się ze nasilonym gromadzeniem się wapnia w tętnicach wieńcowych na poziomie porównywalnym z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie papierosów i cukrzyca.
Jedna z klas leków na cukrzycę może wiązać się z niższym ryzykiem demencji i choroby Parkinsona. Oceniano inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2), znane również jako gliflozyny. Obniżają poziom cukru we krwi, powodując, że nerki usuwają cukier z organizmu wraz z moczem.
Według naukowców z Penn State połączenie ekstraktu z zielonej herbaty i ćwiczeń fizycznych może osłabić stłuszczenie wątroby związanego z otyłością.
Osoby preferujące słodycze są bardziej narażone na depresję, cukrzycę i udar, mówią badacze z University of Surrey.
Osoby, których sposób odżywiania się najbardziej przypomina dietę MIND, mogą mieć mniejsze ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych.
Nad wieloma osobami z demencją nieformalną opiekę sprawują członkowie rodziny lub przyjaciele. To zaś często wiąże się z nasilonym obciążeniem (obejmującym aspekty emocjonalne, fizyczne i finansowe), stresem i gorszym zdrowiem fizycznym opiekuna.
Zawał serca, udar, uszkodzenie nerwów to tylko niektóre z powikłań, na które narażone są osoby z cukrzycą. Kiedy zaś pacjent ma którekolwiek z tych powikłań, jest bardziej prawdopodobne, że rozwiną się u niego zaburzenia zdrowia psychicznego i odwrotnie - zaburzenia psychiczne sprzyjają powikłaniom, ostrzegają eksperci z University of Michigan.
Starszy wiek, płeć żeńska, nieregularny rytm serca i poziom codziennej aktywności mogą pomóc przewidzieć, jak bardzo pogorszą się funkcje poznawcze pacjentów z chorobą Alzheimera i jak bardzo będą oni zależni od swoich opiekunów w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jedzenie mięsa, szczególnie przetworzonego i czerwonego, wiąże się z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.
Diety bogate w zdrową żywność pochodzenia roślinnego sprzyjają obecności mikroorganizmów jelitowych, które mają związek z niższym ryzykiem powszechnych chorób, w tym chorób serca.
Większe spożycie żelaza hemowego, rodzaju pierwiastka występującego w czerwonym mięsie i innych produktach zwierzęcych - w przeciwieństwie do żelaza niehemowego, występującego głównie w produktach pochodzenia roślinnego - jest związane z wyższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Intensywne ćwiczenia przed snem od dawna nie są polecane, ale naukowcy z University of Otago odkryli, że krótkie serie lekkiej aktywności mogą prowadzić do lepszego sypiania.
Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2 nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym tej choroby. Innymi słowy, wszyscy zyskują na zmianach w stylu życia, niezależnie od dziedziczonego zagrożenia, mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem