TNS OBOP zbadał społeczną świadomość w zakresie przewlekłej choroby nerek (PChN), dializoterapii i powikłań nefrologicznych w cukrzycy. Badanie dowiodło bardzo niskiej świadomości polskiego społeczeństwa w obszarze profilaktyki i leczenia chorób nerek oraz nefrologicznych powikłań w cukrzycy.
Naukowcy odkryli, że starsi ludzie, którzy mają skłonność do ucinania sobie wielu drzemek, są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu II. Badania, które zostało przeprowadzone w Chinach, wykazały również, że długie spanie powoduje zaburzenia stężenia glukozy.
76 proc. Polaków twierdzi, że nigdy nie miało badań diagnostycznych w zakresie chorób nerek. Świadomość chorób nerek jest tak niska, że wielu z nas zupełnie nie docenia istotnej roli, jaką odgrywają nasze nerki. Tymczasem uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek powodują poważne choroby setek tysięcy ludzi, a w niektórych przypadkach prowadzą do śmierci.
Stres zwiększa ryzyko problemów mentalnych u starszych osób z cukrzycą, wynika z badań.
Chrapanie nasila się wraz z wiekiem. Powyżej 65. roku życia ta dolegliwość dotyczy nawet 70 proc. osób, w tym głównie mężczyzn. O przyczynach oraz niebezpiecznych dla zdrowia następstwach chrapania opowiada dr n. med. Krzysztof Preś z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Ludzie cierpiący na migreny są bardziej narażeni na zawał serca, wskazują nowe badania. Naukowcy nie potrafią jednak podać dokładnego powodu, dla którego te dwie dolegliwości są powiązane.
Stres i niepokój towarzyszą nam w różnorodnych sytuacjach życiowych. Jeżeli są jednak permanentne, stanowią czynnik zwiększający podatność na rozwój chorób, szczególnie chorób wirusowych. To jednak nie wszystko, przedłużające się odczuwanie stresu może towarzyszyć: wrzodom żołądka, cukrzycy, astmie, nadciśnieniu tętniczemu, migrenowym bólom głowy, a nawet nowotworom.
Dane zaprezentowane przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) na 20. Światowym Kongresie Diabetologicznym w Montrealu, pokazują ogromny wzrost liczby przypadków cukrzycy od 30 milionów w 1985 r. do niemal 300 milionów obecnie.
Cukrzyca insulinoniezależna typu 2 może dość długo rozwijać się w ukryciu, nie rozpoznana. Potęguje lub imituje wówczas inne choroby. Toteż blisko połowę przypadków rozpoznaje się wówczas, gdy choroba się nasili lub gdy rutynowo oznacza się stężenie glukozy we krwi z innych powodów.
Nasze mięśnie zużywają do pracy dwa podstawowe rodzaje paliwa - węglowodany i tłuszcze. Podczas krótkotrwałych wysiłków fizycznych, nie przekraczających 15 minut glukoza pobierana jest głównie ze spichrza w mięśniach, jakim jest glikogen.
Cukrzyca staje się jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie i odpowiada obecnie za niemal 4 miliony zgonów rocznie. Zespół naukowców badał rolę hormonu serotoniny, który jest przechowywany w trzustce wraz z insuliną, aby sprawdzić, czy jego brak ma jakikolwiek wpływ na wytwarzanie insuliny. Badania pokazały, że brak serotoniny w trzustce myszy doprowadził do szybkiego rozwoju cukrzycy. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Biology, wskazują obiecujący, nowy kierunek w badaniach nad cukrzycą.
Osoby chore na cukrzycę, u których pojawia się migotanie przedsionków (nieprawidłowy rytm serca) są bardziej zagrożone innymi problemami zdrowotnymi związanymi z sercem, a nawet zgonem - pokazują wyniki nowych badań. Wyniki badań ADVANCE[2], prowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców, zostały opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal.
Badacze w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych odkryli, że poziom aktywności fizycznej różni się w zależności od płci we wszystkich przedziałach wiekowych. Odkryto, że na placu zabaw chłopcy są bardziej aktywni niż dziewczęta, a w grupie wiekowej powyżej 70 lat mężczyźni ćwiczą bardziej intensywnie niż kobiety.
Palenie papierosów przez osoby w średnim wieku zwiększa u nich ryzyko wystąpienia demencji o prawie 75%, wynika z nowych badań przeprowadzonych w USA.
Spędzanie czasu na słońcu wpływa dobrze na każdego, ale wyniki ostatnich badań brytyjsko-chińskich dowodzą, że więcej słońca może rzeczywiście pomóc starszym ludziom pozostawać w lepszym zdrowiu i unikać chorób zagrażających życiu takich jak choroba sercowo-naczyniowa czy cukrzyca.