Jeśli osoby chore na cukrzycę walczą jednocześnie z depresją, mają wyższe ryzyko kolejnej dolegliwości - demencji. Pacjenci z cukrzycą typu 2 są dwa razy bardziej narażeni na rozwój demencji w trzy do pięciu lat po rozpoznaniu depresji w porównaniu z diabetykami, którzy nie cierpią na depresję.
Rozpoznaniu cukrzycy towarzyszą najczęściej przerażenie, smutek, niepewność, niekiedy niedowierzanie. Choroba przewlekła, zastrzyki, dieta cukrzycowa - kołaczą nam w głowie strzępki informacji. Czy diagnoza to wyrok, czy tylko punkt zwrotny naszego życia?
Cztery leki powszechnie przepisywane osobo starszym - dwa przeciwzakrzepowe dwa stosowane przy cukrzycy- są przyczyną większości wizyt szpitalnych wśród Amerykanów powyżej 65 roku życia. Ponieważ ludzie dojrzali i starsi często zażywają wspomniane medykamenty, można więc przypuszczać, że i w naszym kraju problem ma niebagatelne rozmiary.
Kobiety w średnim wieku, które jedzą duże ilości węglowodanów prostych, mogą zrównoważyć ryzyko cukrzycy typu 2 przez picie umiarkowanej ilości alkoholu, wynika z nowych badań.
Wielu ludzi w Polsce doświadcza zaburzeń snu. W najlepszym przypadku niewyspanie powoduje rankiem uczucie oszołomienia, w najgorszym może wpłynąć na zdolność koncentracji i podejmowania decyzji, co przyczynia się do kłopotów z bezpiecznym prowadzeniem samochodu, a nawet może prowadzić do takich schorzeń, jak wysokie nadciśnienie i cukrzyca. Jednym ze sposobów na dobry sen są ćwiczenia.
Wszyscy dobrze znamy ostrzeżenia zdrowotne zalecające ograniczenie spożywania soli, jeżeli chcemy cieszyć się sercem w dobrej kondycji. Teraz nowe odkrycia międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że nietylko nadmiernie wysoki, ale też niski poziom soli może jeszcze bardziej narazić na problemy sercowo-naczyniowe osoby cierpiące na choroby serca lub cukrzycę.
W listopadzie opublikowano wyniki europejskiego badania świadomości cukrzycy (Diabetes Awareness Survey). Badanie zostało przeprowadzone przez Novo Nordisk w 8 krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Wyniki badania pokazują, że większość społeczeństwa europejskiego nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy, a Polska wypada najgorzej pod względem stopnia świadomości odnośnie powikłań cukrzycy, a także dostępności do leczenia.
Duża ilość ryb w diecie może pomóc obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dieta śródziemnomorska jest uważana za najlepszy sposób odżywiania się dla zdrowia serca. Część mieszkańców Europy Południowej jednak przechodzi na tę bardziej popularną, a tak niecenioną przez ekspertów i zagrażającą zdrowiu, dietę bogatą w niezdrowe tłuszcze i cukry.
Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) to coroczne wydarzenie, które ma zwiększyć świadomość zagrożenia chorobą i popularyzować informacje na temat opieki nad cierpiącymi na nią pacjentami.
Komisja Europejska zatwierdziła rozporządzenie dopuszczające stosowanie glikozydów stewiolowych w charakterze słodzika w produktach spożywczych na terenie UE. Stewia to niewielki krzew pochodzący z Ameryki Południowej, którego liście zawierają bardzo słodkie związki zwane stewiozydami. Dzięki swoim właściwościom mogą być stosowane do słodzenia, są bowiem znacznie słodsze i zdrowsze od sacharozy.
Najnowsze wyniki badania na temat cukrzycy (Diabetes Awareness Survey) przeprowadzone w 8 krajach Unii Europejskiej[1] pokazują, że większość społeczeństwa zarówno w Polsce jak i w Europie nie ma wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy.
Ludzie z cukrzycą powinni przedyskutować leczenie uzupełniające ze swoimi lekarzami. Tego rodzaju terapia, obok standardowej, może pomóc w walce z chorobą, ale i powodować problemy oraz komplikacje.
W Polsce na cukrzycę choruje około dwóch milionów osób. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku choroba będzie dotyczyła ponad 366 milionów osób na całym świecie przybierając wymiar epidemii. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.
Rzetelnej informacji i skutecznym działaniom informacyjnym w zakresie zdrowia i choroby służą badania socjologiczne wpisujące się w nurt epidemiologii społecznej. Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą wspólnie z TNS OBOP przeprowadziła ogólnopolskie badanie epidemiologiczne poświęcone epidemii cukrzycy w Polsce.Okazało się, że wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża.
Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą międzynarodowe,firmy farmaceutyczne należące do Amerykańskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (PhRMA) ogłosiły raport zawierający imponującą listę ponad 200 nowych leków przeznaczonych do leczenia tej choroby i związanych z nią dolegliwości, nad którymi obecnie pracują. Leki wymienione w raporcie znajdują się w końcowym etapie rozwoju, czyli w fazie badań klinicznych lub oczekiwania na ocenę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).