Powszechnie wiadomo, jakie są czynniki ryzyka chorób serca: unikanie palenia papierosów, zachowania odpowiedniej wagi, podejmowanie aktywności fizycznej, obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu. Istnieją jednak także mniej oczywiste, ale bardzo silne drogi do obniżenia prawdopodobieństwa rozwoju tych dolegliwości .
Migdały mogą poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi i wyeliminować skoki poziomu glukozy po jedzeniu, wynika z badań w Kanadzie.
Lek stosowany w leczeniu cukrzycy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji o 20 procent.
Niezdiagnozowany stan przedcukrzycowy oraz cukrzyca są powszechne u pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera.
Japonia jest krajem o rekordowej liczbie stulatków. Niektórzy uważają, że kluczem do długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest stosowana przez nich dieta.
Cukrzyca jest przewlekłą choroba metaboliczną spowodowaną niewłaściwym działaniem insuliny lub całkowitym brakiem tego hormonu. Wytwarzana w trzustce insulina uczestniczy w regulowaniu procesów przemiany materii, jej nieodpowiednia ilość związana z chorobą prowadzi do hiperglikemii (zwiększonego poziomu glukozy we krwi), co prowadzi do uszkodzenia nerek, nerwów, naczyń krwionośnych gałki ocznej i wielu innych powikłań.
Zaprzestanie palenia pomoże uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi, dlatego lekarze rekomendują porzucenie nałogu pacjentom w każdym wieku. Okazuje się jednak, że ponieważ byli palacze często przybierają na wadze, taki efekt rzucenia palenia może wiązać się z ryzykiem cukrzycy. Jak wynika z badań, na pewno dotyczy to kobiet po menopauzie.
Już kilka kilogramów nadwagi skutkuje znacznym wzrostem ryzyka problemów z sercem lub rozwoju cukrzycy.
Ponad połowa chorych na cukrzycę jako sposób zapobiegania powstawaniu zespołu stopy cukrzycowej wymienia przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza. Znacznie mniej pacjentów upatruje działań profilaktycznych w odpowiednim skracaniu paznokci czy natłuszczaniu stóp. Takie są wyniki badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter. Eksperci programu podpowiadają jakich zasad należy przestrzegać w celu zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej.
Panowie są znani z większego niż panie zdystansowania do kwestii zdrowia. Najprawdopodobniej to jest jedna z przyczyn, dla których żyją krócej. Co jednak jest najpowszechniejszą zdrowotną bolączką u panów? W największej mierze zmagają się z różnymi rodzajami nowotworów oraz chorobami serca.
Dobry sen oddziałuje nie tylko na nasz nastrój i poziom energii następnego dnia, ale także umożliwia ciału odpoczynek, dzięki któremu jest ono zdolne do walki z chorobami. Okazuje się, że dobry nocny odpoczynek pomaga zapobiegać cukrzycy w późniejszym życiu.
Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania poświęconego postawom, oczekiwaniom i potrzebom związanym z leczeniem cukrzycy – Diabetes Attitudes, Wishes and Needs 2 (DAWN2), aż 23,9 procent osób cierpiących na cukrzycę w Polsce czuje się dyskryminowanych z powodu swojej choroby, a wsparcie ze strony ogółu społeczeństwa jest znikome.
Aktywność fizyczna przydaje korzyści osobom z cukrzycą nawet wtedy, gdy jest jedyną zmianą w stylu życia.
Cukrzyca typu 2. stała się już chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to jest powiązane z trybem życia człowieka i jego nawykami żywieniowymi. Sprzyjają mu nadwaga, otyłość i brak ruchu. Natura dla przetrwania gatunku wymyśliła możliwość magazynowania energii, lecz zupełnie nie przewidziała cywilizowanego świata, w którym człowiek ma pokarmu pod dostatkiem i by, żyć nie musi się właściwie ruszać... W obliczu zagrożenia cukrzycą wystarczy proste badanie, które pozwoli uchronić się przed tą poważną chorobą.
Uczeni odkryli związek pomiędzy stłuszczeniem wątroby i wysokim ryzykiem chorób serca.