Cukrzyca to poważna choroba i jeśli pozostaje nieleczona, prowadzi do uszkodzenia narządów, a w konsekwencji i śmierci. Gdy chorobę odpowiednio wcześnie się rozpozna i pacjent podejmie zalecaną terapię, jakość jego życia nie powinna ulec osłabieniu. Problem jednak polega na tym, że wielu ludzi nie wie, że są diabetykami, a wszystko dlatego, że choroba nie daje specyficznych objawów, jej symptomy mogą być przypisywane innym dolegliwościom. Jeśli jednak doświadcza się kilku z podanych poniżej oznak, warto bezzwłocznie wykonać badania.
Osoby chorujące na dnę moczanową cechują niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak sądzą uczeni, kwas moczowy, który wywołuje dnę, może mieć działanie ochronne przed rozwojem określonych chorób neurdegradacyjnych.
Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Chadzanie do sauny staje się coraz popularniejszym sposobem na relaks. Wielu ludzi chętnie spędza tak zimne dni. I słusznie, mówią fińscy uczeni - to jest dobre dla zdrowia i sprzyja długowieczności.
Na londyńskim Global Food Innovation Summit zaprezentowano Esthechoc, czekoladę, która została opracowana po to, by zwalczać efekty starzenia.
Chcesz, żeby wnuki miały się dobrze w dorosłym życiu? Już dziś zadbaj o to, by prowadziły zdrowy styl życia.
Osoby w średnim wieku, które wypijają ponad dwa drinki dziennie, narażają się na udar bardziej niż gdyby miały nadciśnienie czy cukrzycę.
Tzw. stopa Charcota, stan, który może powodować niepełnosprawność i amputację u chorych na cukrzycę, jest często pomijana z powodu neuropatii obwodowej.
Osoby starsze zażywają znaczne ilości leków. To z kolei zwiększa ryzyko rozmaitych powikłań i skutków ubocznych. Przy decyzji o zakupie kolejnego medykamentu warto dokładnie konsultować się z lekarzem.
Obecne rekomendacje mówią, że powinno się ćwiczyć 150 minut tygodniowo, ale niewielki wzrost aktywności jest bardziej realny, więc warto zacząć od drobnych treningów.
Opracowano tatuaż, który umożliwia bezbolesne monitorowanie stężenia glukozy we krwi diabetyków.
Choroby uważane za główną przyczynę śmierci na świecie są w znacznej mierze wywoływane niezdrowym stylem życia, który obejmuje m. in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewłaściwą dietę pełną niezdrowych tłuszczów, cukrów prostych i soli.
Starsi diabetycy często są nadgorliwi w obniżaniu poziomu cukru i mogą powodować u siebie hipoglikemię.
U kobiet po menopauzie niezdrowy poziom insuliny może pomóc przewidzieć ryzyko raka piersi skuteczniej niż nadwaga.
Zaledwie 1,7 proc. Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła. Występowaniu chorób przyzębia sprzyjają czynniki ryzyka takie jak: niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, stres, otyłość, ale również cukrzyca. W naszym kraju na cukrzycę choruje 3 miliony osób, z czego milion w ogóle o tym nie wie. Niestety, poziom wiedzy na temat zależności między występowaniem i przebiegiem cukrzycy a chorobami przyzębia, również pozostawia wiele do życzenia.