Otyłość w średnim wieku może być czynnikiem ryzyka wcześniejszego rozwoju choroby Alzheimera.
Trudno jest określić, która choroba pojawia się jako pierwsza, ale bez wątpienia istnieje dość ścisły związek pomiędzy depresją a łuszczycą.
Niezdrowa żywność i napoje słodzone mogą zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2.
Są tanie, powszechne, zdrowe i smaczne, więc stanowią składnik wielu popularnych w Polsce dań - buraki mają wiele ważnych wartości odżywczych. Ich użyteczność okazuje się szeroka, mogą być „lekiem" na różne problemy zdrowotne i dobrym kosmetykiem.
Jeśli tabletki na nadciśnienie zażywa się przed snem, a nie rano, nie tylko obniża się ciśnienie krwi, ale i można zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Zarówno czynne, jak i bierne palenie papierosów zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.
Ponad 18 mln Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, który jest drugim po nadciśnieniu tętniczym czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału serca, który jest przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów w naszym kraju. Niestety w dalszym ciągu w Polsce nie ma rozwiązań, które zmieniłyby te wysokie statystyki. Z badań wynika, że duża część osób nie jest świadoma swojego stanu, dlatego tak ważna jest edukacja jeśli chodzi o profilaktykę pierwotną i wtórną. A edukacja, jak sądzi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM w Warszawie, mogłaby w tej kwestii wiele zmienić.
Palący diabetycy narażają się na szczególnie wysokie ryzyko problemów zdrowotnych.
Fotel czycha na twoje zdrowie poprzez ten prosty fakt, że przesiadujesz w nim wiele godzin dziennie. Długi czas spędzany w pozycji siedzącej sprzyja przewlekłym chorobom, a nawet śmierci.
Nie należy całkowicie rezygnować z cukru w diecie – przekonują eksperci. Bez szkody dla zdrowia i sylwetki można spożywać zwłaszcza cukier naturalnie obecny w owocach i warzywach. Kontrolować trzeba natomiast ilość spożywanego cukru dodanego, który jest obecny nie tylko w słodyczach, ale również w takich produktach jak parówki, wędliny czy keczup. Według WHO ilość cukru dodanego w codziennej diecie nie powinna przekraczać 12 łyżeczek.
Poprawę stanu zdrowia publicznego dzięki m.in. usprawnieniu wczesnej wykrywalności chorób ma umożliwić przyjęta przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym. Ma ona m.in. zmniejszyć skalę występowania głównych przyczyn zachorowań i poprawić wczesną wykrywalność. Wśród najważniejszych zagrożeń wymieniane są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzycę i choroby psychiczne.
Trudno jest określić rekomendowaną dla wszystkich ilość snu - jedni potrzebują dłuższego, inni krótszego odpoczynku. Wiadomo jednak na przykład, że ci którzy zasypiają w ciagu krótszym niż siedem minut od położenia się do łóżka, mogą cierpieć na niedobór snu.
Badacze z Cornell University w Ithace odkryli, w jaki sposób przekształcić komórki nabłonka jelit w producentów insuliny.
Kontrola wytwarzania glukozy w wątrobie może prowadzić do nowego sposobu leczenia cukrzycy typu 2.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Polikliniki Gemelli w Rzymie i w King's College London, chirurgia metaboliczna jest bardziej efektywna niż konwencjonalne leczenie cukrzycy typu 2.