W Polsce na cukrzycę cierpi prawie 2 mln Polaków. Ogromna część chorych nie ma świadomości tego, że jest cukrzyca jest ich problemem, co niestety może prowadzić do groźnych powikłań. Co powinniśmy wiedzieć tej chorobie? Jak rozpoznać, jak żyć z tym schorzeniem i jak je leczyć opowiada prof. Leszek Czupryniak, Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii szpitala przy ul. Banacha w Warszawie.
Jak to się dzieje, że jedni, stosując określony sposób odżywiania się, szybko chudną, inni zaś niełatwo tracą na wadze? Jeśli twoja dieta nie daje oczekiwanych rezultatów, winna może być flora bakteryjna.
Cukrzyca to niestety cichy przeciwnik, który o swoim istnieniu daje znać bardzo późno. Nierozpoznana lub nie leczona może prowadzić do rozwoju przewlekłych powikłań takich jak ślepota, niewydolności nerek, udar mózgu czy zawał serca. Przewlekłe uczucie zmęczenia, senność, zwiększony apetyt, wzmożone pragnienie to najbardziej niepokojące symptomy.
Dwie trzecie diabetyków mieszka w miastach, wynika z badań uczonych University College London przedstawionych na szczycie Cities Changing Diabetes Summit 2015 w Kopenhadze.
Sildenafil, czyli środek znajdujacy się w popularnym leku na potencję, może poprawić wrażliwość na insulinę u osób zagrożonych cukrzycą. To z kolei oznacza, że może być uznany za środek pomocny w zapobieganiu cukrzycy.
Nadmiar kawy może być szkodliwy, bo oznacza dostarczanie sobie także większej ilości kofeiny, która ma silny wpływ na nasze fukcjonowanie, w tym może zaburzać niektóre czynności organizmu. W każdym razie jednak wyniki badań przemawiają na korzyść kawy wypijanej w umiarkowanych ilościach, tj. nawet do pięciu filiżanek...
Badania zwracają uwagę, że siedmiu na dziesięciu Polaków powyżej 60 roku życia zauważyło u siebie problemy ze słuchem. Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że zmysł ten pogarsza się wraz z wiekiem. Jednak mało kto wie, że ubytek może pojawić się jako konsekwencja cukrzycy. To kolejny argument za tym, żeby dbać o profilaktykę i możliwie jak najwcześniej reagować na objawy ubytku słuchu - u siebie i swoich bliskich.
Diagnoza cukrzycy to nie wyrok. Choroba nie musi obniżyć jakości życia, jeśli dobrze się nią zarządza. Poniżej kilka często zadawanych pytań dotyczących cukrzycy.
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Coroczne wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat cukrzycy.
Właściwości lecznicze Buchu mogą pomóc w walce z rakiem, ponieważ osłabiają stany zapalne.
Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, na całym świecie żyje 387 milionów ludzi ze zdiagnozowaną cukrzycą, a blisko 180 milionów choruje nie wiedząc o tym. W Polsce liczbę chorych szacuje się na dwa miliony. Liczba cukrzyków cały czas rośnie – wielu ekspertów twierdzi, że mamy do czynienia z groźną epidemią i przewiduje dalszy wzrost zachorowań. Do przyczyn powiększania się rzeszy chorych na cukrzycę zaliczana jest nieodpowiednia dieta, składająca się z produktów zawierających dużo dodanego cukru, zmniejszenie aktywności fizycznej i co za tym idzie – otyłość.
Choć diabetykom niełatwo jest rozpocząć ćwiczenia, powinni zdobyć się na taki wysiłek - już umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia pomimo choroby.
„Oponka" na brzuchu to powszchna niedoskonałość sylwetki. Mają ją również osoby o normalnej wadze ciała. Tymczasem okazuje się, że może być bardzo niebezpieczna. Z badań wynika, że ci, u których tłuszcz w dużej mierze obejmuje okolice talii, mogą być narażeni na wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci niż ludzie z nadwagą lub otyłością.
Początkowe objawy cukrzycy są łagodne. Co więcej, rozwijają się stopniowo, więc łatwo je przeoczyć lub przypisać zwykłemu zmęczeniu i innym tego rodzaju dolegliwościom. W efekcie u wielu pacjentów diagnozuje się chorobę kilka lat później. Skutki zaś są bardzo niebezpieczne, bo nieleczona cukrzyca prowadzi do licznych powikłań, w tym śmierci. Zastosuj te rekomendacje, żeby uchronić się przed cukrzycą lub dobrze nią zarządzać, jeśli już się rozwinęła.
Badania wykazały, że kobiety, które zwiększają sen o dwie godziny w porównaniu do dotychczasowego schematu snu, mają wyższe ryzyko cukrzycy typu 2.