W wielu krajach podnosi się wiek emerytalny ze względu na dłuższą średnią długość życia. Niemniej jednak może to być przeciwskuteczne dla budżetowych obciażeń, jeśli praca wymaga wielogodzinnego zaangażowania - okazuje się, że panie, które spędzają w pracy dużo czasu, znacznie częściej chorują.
Od 1 września obowiązuje lista bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia. Na wykazie znalazły się trzy preparaty do leczenia cukrzycy, w tym analog długodziałający - glargina. Jak podkreślają eksperci to dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ dzięki tej liście poprawi się dostępność szczególnie do długodziałających analogów insuliny. Pojawia się jednak wiele pytań i wątpliwości, jak otrzymać bezpłatnie leki.
Współczesny styl życia sprawia, że stres jest wszechobecny i tak się do niego przyzwyczajamy, że staramy się go zmniejszyć jedynie instynktownie, a nie poprzez świadome zmiany. Nie ma jednak na co czekać. Warto przeanalizować poziom stresu, z jakim się zmagamy i sprawdzić, co można zmienić w stylu życia lub jakie techniki relaksu wprowadzić.
Napoje słodzone nie są najlepszy wyborem dietetycznym. Duża ilość kalorii zwiększa ryzyko m. in. nadmiaru cholesterolu oraz wystąpienia cukrzycy.
Nasze ciała są przystosowane do ruchu i nie lubią długiego przesiadywania na kanapie. Zmiany zachodzące w organizmie w wyniku starzenia się są szybsze i intensywniejsze, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Regularne spacery zapewnią ruch i są świetnym „środkiem" anti-aging.
Lubisz smażone czy pieczone potrawy? Lepiej jest przrzucić się na posiłki duszone i gotowane na parze. Zapewnią lepsze zdrowie - mogą np. osłabić ryzyko cukrzycy.
Jeśli masz problemy z wagą, to być może dlatego, że twoi dziadkowie byli „okrągli". A jeśli twoje wnuki mają nadwagę, nie musi to być wina czekolad, które im przynosisz, ale właśnie tego, że trudno ci zrzucić nadmiar kilogramów.
Jeżeli jesteś diabetykiem, nie przesiaduj na kanapie czy w fotelu, aktywność fizyczna pomaga uchronić się przed niektórymi komplikacjami związanymi z cukrzycą, np. przed utatą wzroku.
Nie ma sensu rezygnować z tluszczów, jeśli chce się stracić na wadze. Unikanie tłuszczu nie tylko nie przyspieszy procesu odchudzania, ale i zaszkodzi zdrowiu.
Trzeba ćwiczyć, by osłabić ryzyko coraz powszechniejszych na całym świecie chorób.
Badania pokazują, że podczas typowej rozmowy większość ludzi skarży się raz na minutę. Narzekanie sprawia, że przez chwilę czujemy się lepiej, ale nie jest dla nas dobre - negatywnie wpływa na mózg i nie tylko...
Sezon rowerowy w pełni. Skorzystaj z pogody (tego lata - w przerwach między burzami) i zwiedzaj okolice na dwóch kółkach. Jazda na rowerze jest nie tylko przyjemnym sposobem spędzania czasu, ale i skuteczną metodą na ochronę przed niektórymi chorobami, np. przed cukrzycą.
Właściwe przechowywanie i stosowanie leków pomaga zachować ich odpowiednią skuteczność i bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury czy wilgoć mogą mogą mieć wpływ na substancję czynną, zmieniając jej właściwości lub powodować rozwój bakterii w opakowaniach. Zobacz, jaki wpływ na farmaceutyki ma upał.
Wzrost może być jakoś skorelowany z ryzykiem różnych chorób. Odkryto, że osoby wysokie rzadziej chorują na cukrzycę i choroby serca, ale częściej diagnozuje się u nich nowotwory.
Oto prosty sposób na stres - filiżanka kawy. Działa to jednak w przypadku kobiet, mężczyznom niespecjalnie pomaga.