Niskokaloryczne substancje słodzące, ich wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie oraz kontrolę wagi są bohaterami wielu opracowań naukowych. Temat jest podejmowany przez liczne organizacje i stowarzyszenia na całym świecie. Najnowszymi głosami w tej międzynarodowej debacie są opracowania Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA, American Diabetes Association) i Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA, American Heart Assiciation), Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Słodzików (ISA) oraz Francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (ANSES).
Trening siłowy, a nie tylko ćwiczenia cardio, jest związany z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, przekonują uczeni.
Już skromna utrata masy ciała może przydać osobom z nadwagą i otyłością aż dekadę ważnych korzyści dla zdrowia, w tym ochronę przed cukrzycą typu 2, wynika z nowych badań.
Nowe badania opublikowane czasopiśmie „Gut" sugerują, że zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy może obniżyć ryzyko trzustki aż o 67 proc.
Osoby stosujące zbilansowaną dietę nierzadko rezygnują z umieszczania wielu serów w swoim menu, ale nowe badania sugerują, że produkty te mogą zapobiec cukrzycy.
Statystyki pokazują, że prawie jeden na czterech Kanadyjczyków jest otyły. Wzrost „śmiertelnego trendu" obserwuje się przez ostatnie 30 lat. Tymczasem utrata na wadze skutecznie zapobiega ponadmiarowym wizytom u lekarza.
Ograniczenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej i ograniczanie długości oglądania telewizji może przydać kilku lat życia.
Sezon na truskawki ma się ku końcowi, ale warto wykorzystać ostatnie możliwości zakupu tych owoców - są jednocześnie bardzo smaczne i zdrowe. Truskawki mogą chronić przed cukrzycą i chorobami serca.
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że jeden na trzech dorosłych na całym świecie ma nadciśnienie. Dolegliwość jest związana z około połową wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu i chorób serca. A to nie jedyny poważny problem zdrowotny w skali światowej.
Tropikalne upały, które nawiedziły nasz region, ostre słońce, „ciężkie”, przedburzowe powietrze, nagłe spadki ciśnienia – to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba zwykle drastycznie rośnie. Warto jednak wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
Permanentny brak snu ma takie samo działanie na układ odpornościowy jak wysiłek fizyczny, wynika z nowych badań. Naukowcy z Holandii i Wielkiej Brytanii stwierdzili, że brak snu powoduje produkcję białych krwinek, nazywanych granulocytami, szczególnie w nocy.
Ludzie, którzy spożywają fast food zaledwie raz w tygodniu, mają o 20 procent wyższe ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu do osób unikających jedzenia produktów tego rodzaju.
Niedobór witaminy D jest związany z szeregiem problemów zdrowotnych - od chorób serca i cukrzycy do niektórych rodzajów raka. Okazuje się, że łączy się także z wyższym ryzykiem depresji.
Nowe badania pokazują bezpośredni związek pomiędzy wagą mężczyzn w średnim wieku i ich seksualnymi możliwościami, poinformowała Agence France Press.
Cukrzyca typu II to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku – zarówno starszych, ale także małych dzieci. 27 czerwca obchodzony jest Dzień Walki z Cukrzycą. O kwestiach związanych z dietą dla diabetyków mówi Hanna Bieszczad, dietetyk.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków