Starsze kobiety z wysokim poziomem estrogenu mogą być bardziej narażone na demencję, zwłaszcza jeśli zmagają się również cukrzycą.
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Warto wiedzieć, kto jest najbardziej zagrożony i jak rozpoznać symptomy, by móc bezzwłocznie udać się po pomoc.
Masz więcej problemów zdrowotnych niż twój brat czy siostra? Zmagasz się z nadwagą, podczas gdy oni są raczej szczupli? Przyczyną może być... kolejność przyjścia na świat.
Nowe technologie i styl życia, jaki towarzyszy korzystaniu z nich, sprzyja zachorowaniu na cukrzycę, mówią uczeni.
Ponad 55 milionów Europejczyków cierpi obecnie na cukrzycę, a do roku 2030 ich liczba ma wzrosnąć do 64 milionów. Mimo iż nie ma na dzień dzisiejszy na nią lekarstwa, cukrzycę typu 1 można leczyć, przeszczepiając biorcy komórki wysp trzustkowych, a nawet całą trzustkę dawcy. Niestety liczba chorych na cukrzycę znacznie przewyższa liczbę dawców. Komórki macierzyste mogą odegrać decydującą rolę w wypełnianiu tej luki.
Związek z osobą chorą na cukrzycę wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju tej choroby u zdrowego współmałżonka.
Czasem zdarza się, że poważne problemy zdrowotne, które nas dotykają, pojawiają się, tak nam się przynajmniej wydaje, bez żadnej przyczyny. Za takie choroby jak astma, depresje czy alergie i wiele innych obwiniamy stresujący tryb życia czy zanieczyszczone środowisko. A jeśli powody ich występowania są nieco inne?
Dodanie do diety jogurtu i sera o niskiej zawartości tłuszczu może zmniejszyć ryzyko cukrzycy nawet o jedną czwartą.
Szacuje się, że około 3 milionów Polaków zmaga się z cukrzycą, przy czym jeden milion chorych nie jest tego świadomych. Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo lub cechować symptomami, które łatwo przeoczyć. Tymczasem nieleczenie choroby prowadzi do bardzo poważnych powikłań.
Regularne dostarczanie sobie probiotyków pomaga kobietom w zrzuceniu nadmiaru kilogramów, przekonują uczeni z Université Laval w Quebec w Kanadzie.
Trwają badania nad efektywnością sztucznej trzustki, której wszczepienie się do organizmu może być bardzo pomocne w leczeniu cukrzycy.
Pojawienie się zespołu stopy cukrzycowej to m.in. konsekwencja niedostatecznej kontroli nad cukrzycą. Tymczasem jak wynika z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, 35 procent cierpiących na cukrzycę jest zdania, że w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej wystarczy przyjmować jedynie odpowiednie leki wyrównujące poziom cukru we krwi. Tymczasem prócz stosowania leków, kontroli poziomu cukru, należy wprowadzić leczenie miejscowe chorej stopy, która narażona jest na przewlekłe rany.
Dieta zawierająca substancje znajdujące się w czekoladzie, winie, herbacie i jagodach może pomóc chronić przed cukrzycą i innymi chorobami.
Google przedstawił projekt inteligentnych soczewek wyposażonych w mikroprocesory, dzięki któremu chorzy na cukrzycę będą mogli kontrolować poziom cukru.
Zbyt niski poziom cukru we krwi jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli ma miejsce w ciągu dnia, łatwiej zareagować, warto jednak umieć także rozpoznawać symptomy, które informują o nocnej hipoglikemii.