Ryzyko raka jelita grubego może się zwiększać przez określone produkty na naszych talerzach. Eksperci odkryli potencjalny związek między tzw. „dietą zachodnią" - zdominowaną przez żywność ultraprzetworzoną i niezdrowe oleje - a przewlekłym stanem zapalnym, który napędza wzrost guza.
Dodatek do żywności karagen (E 407) może być odpowiedzialny za rozwój przewlekłej zapalnej choroby jelit, wrzodów i zwiększonego poziomu cukru we krwi.
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w młodszym wieku, są bardziej narażone na demencję niż ci, u których rozwinęła się ona później. Zwiększone ryzyko jest szczególnie wyraźne wśród osób dorosłych z otyłością.
Spożywanie gorzkiej czekolady może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, mówią eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Dieta z większą ilością glutenu może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości? Dlaczego warto zwracać uwagę na wczesne objawy i jak aplikacje mobilne mogą wspierać pacjentów? Dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z pacjentami i podpowiada, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny.
Dietetycy zazwyczaj zalecają picie ośmiu szklanek wody dziennie. Wiele osób jednak zakłada, że również picie większej ilości wody jest zdrowe. Teraz postanowiono to sprawdzić naukowo.
Cukrzyca, insulinooporność i zespół metaboliczny należą do najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej obniżają jakość życia milionów osób i zwiększają ryzyko poważnych powikłań, w tym chorób serca, uszkodzenia nerek i retinopatii cukrzycowej. W walce z tymi chorobami cywilizacyjnymi dużą rolę mogą odegrać także naturalne substancje, zawarte w ziołach i innych roślinach.
Narażenie nawet na niskie poziomy arsenu stwarza poważne ryzyko dla zdrowia, w tym zwiększone ryzyko raka nerek.
Otyłość to przewlekła i złożona choroba, definiowana jako nieprawidłowe i/lub nadmierne gromadzenie się tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera z powodu powikłań otyłości i co więcej, problem nadmiernej wagi będzie narastał w kolejnych latach. Teraz opracowano algorytm, dzięki któremu łatwiej będzie określić podtypy otyłości najczęściej skutkujące powikłaniami.
Stosujące dietę niskowęglowodanowąOsoby z cukrzycą typu 2 mogą znacznie poprawić funkcjonowanie komórek beta, co pozwala lepiej kontrolować chorobę i nawet przerwać przyjmowanie leków.
Semaglutyd to popularny lek na cukrzycę i odchudzanie. Kiedy porównano go z siedmioma innymi medykamentami przeciwukrzycowymi, odkryto że może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera u diabetyków.
Cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy są związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można temu przeciwdziałać poprzez zdrowy styl życia.
Umożliwiające aktywność stanowiska pracy z walking pade, rowerem, stepperem i/lub biurkiem do pracy na stojąco to skuteczne strategie na skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i poprawę funkcji poznawczych. Długotrwałe siedzenie w pracy lub w domu zaś zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, którym można zapobiec.
Większa ilość produktów ultraprzetworzonych - od napojów gazowanych po pakowane krakersy, niektóre płatki śniadaniowe i jogurty - jest ściśle powiązana z wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, ostrzegają eksperci University of Texas w Austin.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne