Pierwsze dni pandemii Covid-19 przyczyniły się do negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego wielu ludzi, mówią eksperci z Penn State, jednak odkryto też, że niektóre techniki radzenia sobie - takie jak noszenie masek i skupianie się na trosce o samych siebie - miały związek z dobrym zdrowiem psychicznym.
Do tej pory nie było jasne, czy infekcja SARS-CoV-2 lub COVID-19 skutkuje trwałą pamięcią immunologiczną, a tym samym pomoże chronić się przed ponownym zakażeniem.
Wykorzystując model tkanki dróg oddechowych wytworzony z ludzkich komórek macierzystych, naukowcy odtworzyli to, co dzieje się, gdy drogi oddechowe palacza są zakażone SARS-CoV-2.
Jak się okazuje, niemal jeden na pięciu pacjentów z Covid-19 może wykazywać tylko objawy żołądkowo-jelitowe.
Maska na twarzy ma zakrywać usta i nos, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa, noszenie jej podczas ćwiczeń jednak jest dla wielu ludzi niewygodne. Sprawdzono teraz, na ile może być to także niekorzystne dla zdrowia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Meksyku (UNM) przejrzeli listę wcześniej zatwierdzonych leków i sądzą, że znaleźli medykamenty, który mogą pomóc przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia po zakażeniu SARS-CoV-2.
Ponad 80 proc. pacjentów z Covid-19 ma niedostateczną ilość witaminy D, wynika z nowego badania opublikowanego w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Naukowcy ocenili, że wiek nie ma wpływu na prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2. Jednakże już rozwój objawów, postęp choroby i wskaźnik śmiertelności zależą od wieku.
Tegoroczne dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o bliskich zmarłych, będą zupełnie inne niż dotychczas. Dziś po południu rząd poinformował o zamknięciu cmentarzy na najbliższe trzy dni.
Być może oksytocyna, czyli tzw. "hormon miłości i przywiązania", pomoże w walce z koronawirusem.
SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19, może łagodzić ból - wynika z nowego badania uczonych z University of Arizona Health Sciences. To może wyjaśniać niesłabnące rozprzestrzenianie się Covid-19.
Kilka dni temu zainicjowano nową globalną akcję #h, której celem jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Mają w tym pomóc media społecznościwe.
Sezonowe przeziębienia mogą mieć pozytywny wpływ na walkę z nowym koronawirusem. Okazuje się, że przeziębienia, które się kiedyś przeszło, mogą zapewnić pewną ochronę przed Covid-19. Eksperci od chorób zakaźnych z University of Rochester Medical Center, sądzą też, że odporność na Covid-19 jest zwykle długotrwała: trwa nawet przez całe życie.
Niektóre osoby zakażone nowym koronawirusem bardzo poważnie przechodzą Covid-19, podczas gdy inne mają łagodne objawy lub w ogóle nie dostrzegają symptomów. Jakkolwiek wiele czynników może wpływać na przebieg choroby, w tym wiek i obecność innych schorzeń, istotną rolę odgrywają tu też czynniki genetyczne.
Nowe badanie z udziałem około 80 tysięcy osób pokazuje, że pacjenci z chorobą Parkinsona mają o 30 proc. wyższe ryzyko zgonu z powodu Covid-19 niż ludzie bez choroby neurodegeneracyjnej.