W 2007 roku pracownicy NFZ w kooperacji ze współpracującą z Ministerstwem Zdrowia firmą informatyczną, opracowali Centralny Słownik Leków. System miał zabezpieczyć przed realizowaniem w aptekach fałszywych recept (wystawianych głównie na środki odurzające i narkotyczne), ale także precyzyjnie identyfikować ogniska i zasięg chorób w kraju (na podst. danych o sprzedaży leków). Jedną z głównych przesłanek do jego stworzenia, były także oszczędności. Zintegrowanie działań Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej pozwoliłoby na zaoszczędzenie około 50 mln rocznie.
W szpitalu w Gdańsku u trzyletniej pacjentki zdiagnozowano bezdech i drgawki po podaniu corhydronu. Lekarze udzielili dziecku pomocy i poinformowali o zdarzeniu Urząd Rejestracji Leków.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał wczoraj decyzję o wstrzymaniu sprzedaży jednej serii Corhydronu (nr serii 080306) z powodu wad jakościowych leku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Jelfa w Jeleniej Górze na bieżąco wprowadza zmiany zalecane przez kontrolerów z Głównego Inspektora Farmaceutycznego – powiedział dyrektor Generalny Jelfy Marek Wójcikowski.
Część z ampułek popularnego leku przeciwalergicznego - corhydronu, zawiera bardzo silny specyfik używany podczas operacji, którego zażycie może doprowadzić nawet do śmierci. Pomyłka nastąpiła w firmie Jelfa, która jest producentem obu leków. Ministerstwo Zdrowia apeluje do wszystkich chorych o odnoszenie posiadanego leku do aptek. Pod żadnym pozorem nie można go zażywać.