Na początku listopada większość Polaków zapali znicz i złoży kwiaty na grobach swoich bliskich. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas wizyt na cmentarzach i zadumy nad przemijaniem. Jednocześnie listopadowe święto ma charakter najbardziej publiczny ze wszystkich świąt w roku (może poza Bożym Ciałem) - główne obchody odbywają się poza domem. Nic dziwnego, że od lat dni te związane sa także z... modą.
"Święto Zmarłych" - ta fraza przewija się w wypowiedziach dziennikarzy, w potocznych rozmowach a nawet... w reklamach zniczy. Tymczasem takiego święta nie ma w kalendarzu. Nie obchodzimy go ani 1 ani 2 listopada.
Koniec października i początek listopada to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do minionych lat, do wspomnień, niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie, o wartościowych rzeczach, które mamy ze sobą. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić do większej ilości kradzieży dokonywanych na cmentarzach. Złodzieje zabierają torebki, saszetki, portfele i telefony komórkowe. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się okraść – apeluje Policja.
Od dzisiaj rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2016”. Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można będzie spotkać w pobliżu cmentarzy. Jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierają się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych.
Ceny nagrobków wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trudno jednak zapobiec ich zniszczeniom i aktom wandalizmu, do których dochodzi co roku na polskich cmentarzach. Koszty ewentualnej naprawy nagrobka mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Można się przed tym łatwo ustrzec. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują możliwość ubezpieczenia nagrobka jako dodatek do polis obejmujących nieruchomości czy zdarzenia losowe.
Listopad zbliża się wielkimi krokami, a z nim, jak co roku Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki. To w tym czasie najwięcej osób odwiedza groby odświeżając nie tylko pamięć o bliskich, którzy odeszli, ale także dbając o miejsce ich spoczynku.
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W poprzedzającym to święto okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca ich spoczynku. Niestety te chwile może zakłócić nam ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży - ostrzega Policja.
26-letni mężczyzna okradał osoby odwiedzające groby na cmentarzu komunalnym w Malborku. Mężczyzna kradł pozostawione tam torebki damskie. Łupem złodzieja padły pieniądze, telefony i dokumenty należące przeważnie do starszych osób. Złodzieja zatrzymała już policja. Za kradzież grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Planując pogrzeb bliskiej osoby chcemy mieć pewność, że wybierany pomnik spełniał swoją funkcję przez długie lata. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nagrobek? Jaki wybrać materiał, jaki wzór? Oraz jakie są niezbędne formalności.
Największe policyjne zabezpieczenie dróg w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 31 października do poniedziałku 3 listopada. Podczas gdy Polacy całymi rodzinami wyruszają na groby bliskich, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem kierowców i pasażerów.
1 listopada większość Polaków wybierze się na cmentarz, by uczcić pamięć zmarłych – postawić kwiaty i zapalić znicze. Przeciętny Polak przeznaczy na udekorowanie grobów bliskich średnio do 150 zł – wynika z badań PAYBACK Opinion Poll. Tymczasem badania Money.pl wskazują że blisko połowa ankietowanych wyda znacznie niższą kwotę bo poniżej 50 złotych.
Każdego roku przełom października i listopada jest w Polsce czasem, w którym na listach zakupów pojawiają się znicze, nagrobne wiązanki i preparaty do czyszczenia nagrobków. Tradycyjnie to właśnie w te dni odwiedzamy groby naszych bliskich. I choć wydawałoby się, że na cmentarzu myślimy o sprawach ponadczasowych – nic bardziej mylnego. Również tu wkracza moda, a za nią - zmiany.
Nazwa "Zaduszki" to popularne określenia przypadającego 2 listopada Dnia Zadusznego, który w Kościele Rzymskokatolickim poświęcony jest modlitwom za wiernych zmarłych, przebywających w czyśćcu.
Święto Zmarłych i Zaduszki to dla większości przede wszystkim czas zadumy i refleksji. W tych dniach odwiedzamy cmentarze, wspominamy tych, którzy odeszli, ale także dekorujemy groby kwiatami, palimy znicze, sprzątamy.
Dzień Wszystkich Świętych to na polskich drogach zwykle czas, kiedy słyszymy o szczególnym natężeniu ruchu, ale też o większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku scenariusz będzie podobny, gdyż pierwszy dzień listopada przypada w piątek, który to dzień jest początkiem długiego jesiennego weekendu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania tego dnia i ustrzec się przed korkami na drodze?