Dzięki silnym właściwościom bakteriobójczym grafen może stać się przełomem w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki. Naukowcy z Chalmers University of Technology w Szwecji wykorzystali tę samą technologię, którą można znaleźć w zwykłym magnesie na lodówkę, a rezultatem jest ultracienka powierzchnia, która może działać jak powłoka na cewnikach i implantach, zabijając 99,9 procent wszystkich bakterii na powierzchni.
Joga, uważność, medytacja, praca z oddechem i inne podobne praktyki zyskują na popularności ze względu na ich potencjał poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Ich skutki rzeczywiście przeważnie są pozytywne i czasami nawet transformacyjne, ale zdarza się, że wiążą się z wyzwaniem dla zmienionych stanów świadomości.
Starsze kobiety, osoby odważne i te, które niedawno poniosły poważną stratę, częściej okazują współczucie obcym, a to z kolei przekłada się na ich lepsze samopoczucie.
Stwardnienie rozsiane jest chorobą o nieprzewidywalnym przebiegu, która powoduje narastającą niesprawność. Schorzenie to w ogromnym stopniu oddziałuje na psychikę osoby cierpiącej. Jak pomóc osobom chorym na stwardnienie rozsiane, które doświadczają depresji? Jakie konsekwencje może mieć pozostawienie chorego bez wsparcia psychologicznego?
Starożytni Grecy używali dwóch określeń, aby nazwać miłość: eros – miłość namiętna, kojarzona z pożądaniem, bólem, dramatem, lękiem, tajemnicą i agape – miłość, jako przymierze dwóch zaangażowanych, troszczących się o siebie przyjaciół, której towarzyszą uczucia szczęścia, bezpieczeństwa i spokoju. Uświadomienie sobie różnicy, pomaga nam zrozumieć trudności i rozterki , jakie przeżywamy, pragnąc jednocześnie obu tych „miłości”, w dodatku z tą samą osobą.
Kreatywność w poczuciu humoru wzrasta, gdy ogarnia nas podświadomy lęk przed śmiercią, wynika z nowych badań.
Wprawdzie niemal trzy czwarte Polaków deklaruje, że myśli o śmierci, jednak ponad połowie z nich zdarza się to rzadko - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Co czwarty twierdzi, że nigdy nie zastanawiał się nad tymi sprawami. Większość ankietowanych chciałaby umrzeć w domu, we śnie i bez cierpienia.
11 lutego w Kościele Katolickim obchodzony jest 19. Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie - 13 maja 1992 roku.
Mel Gibson lubi wcielać się w nieszczęśliwe postacie. Aktor przyznał, że za każdym razem, gdy gra w filmie doświadczonego przez los bohatera, uświadamia sobie, jak piękne jest jego własne życie.
Kilka dni temu, 6 sierpnia obchodziliśmy smutną rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Od tamtego wydarzenia minęły 54 lata i jak się okazuje atak nuklearny wciąż zbiera swoje żniwo.
Portal BBC informuje, że złe traktowanie osób starszych staje się w Wielkiej Brytanii coraz częstsze. Z przeprowadzonych przez BBC Radio 2 badań wynika, że seniorzy są często upokarzani, głodzeni a nawet maltretowani fizycznie.
Każdego dnia jeden Belg umiera w wyniku eutanazji - czytamy w rządowym raporcie. Teraz będzie to jeszcze łatwiejsze - w aptekach w tym kraju pojawiły się bowiem specjalne pakiety, zawierające wszystko co jest potrzebne do przeprowadzenia eutanazji w domu.
11 stycznia w hotelu Holliday Inn odbyło się podsumowanie trwającej od października kampanii „Nie musi boleć”. Spotkanie poprowadziły Agnieszka Rosłoniak i Marzanna Graff - Oszczepalińska, a wzięli w nim udział znani specjaliści w dziedzinie leczenia bólu: dr Małgorzata Malec – Milewska, prof. Jerzy Wordliczek i prof. Leon Drobnik. Przedstawili oni najnowsze zalecenia na temat uśmierzania bólu pooperacyjnego, a swoimi doświadczeniami dotyczącymi bólu podzielili się z zebranymi znani artyści i dziennikarze, m. in. Anna Prus i Damian Aleksander.