Szwedzcy naukowcy opracowali test, na podstawie którego ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia demencji. Jako czynniki ryzyka wskazano: choroby układu krwionośnego, otyłość, wysokie ciśnienie i wysoki poziom cholesterolu. Każde z tych schorzeń podwaja ryzyko demencji, gdy zaś wszystkie występują jednocześnie, niebezpieczeństwo to wzrasta sześciokrotnie.
Nawet coś tak zwykłego i powszechnie stosowanego jak plaster nadal potrafi nas w dzisiejszych czasach zaskoczyć. Elektroniczny plaster dzięki wbudowanemu chipowi zasilanemu małą bateryjką może rejestrować temperaturę ciała, ciśnienie krwi, a nawet poziom glukozy.
Według ankiety przeprowadzonej w Irlandii przez Pfizer Healthcare Ireland tylko 5proc. Irlandczyków nie wie, jaki powinien być właściwy poziom cholesterolu we krwi. Niestety aż 69 proc. spośród nich nie ma pojęcia jaki jest odpowiedni poziom ciśnienia krwi.
Najnowsze badania wykazują, że leki moczopędne oraz tzw. beta-blokery, używane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy 2 typu. Jest to na razie hipoteza, związek między tymi lekami a pojawieniem się u chorych cukrzycy pozostaje niejasny, twierdzą medycy harwardzkiej Akademii Medycznej.
Czy stopień religijności człowieka może być lekarstwem nie tylko dla duszy, ale i dla ciała? Problem ten stał się ostatnio przedmiotem badań amerykańskich naukowców, którzy postanowili sprawdzić, czy religia i duchowość może mieć wpływ na ciśnienie krwi.
Duża różnica w wielkościach ciśnienia skurczowego (górnego) i rozkurczowego (dolnego) krwi może mieć istotny wpływ na pogorszenie się podstawowych funkcji mózgu u osób po 80 roku życia - informuje Forbes.
Możliwość obniżenia ciśnienia krwi za naciśnięciem przycisku brzmi jak fantastyka naukowa. A jednak. Dzięki odkryciu naukowców z Oxford University być może stanie się to rzeczywistością. Dowiedziono, że stymulacja niektórych części mózgu za pomocą elektrod może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi u ludzi.
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Pomaga im wstać z łóżka i dobrze zacząć dzień. Poprawia humor (podnosi poziom serotoniny-hormonu szczęścia). Najnowsze wyniki badań pokazały, że większość osób może codziennie pić trzy, cztery filiżanki, bez obawy o swoje serce.
Osoby w średnim wieku, które śpią pięć lub mniej godzin dziennie, bardziej od innych narażone są na wzrost ciśnienia krwi. –Sen pozwala sercu zwolnić swoją pracę i nadaje rytm na cały dzień – twierdzi James Gangwisch, autor badań.