Ból głowy, osłabienie, wyczerpanie, obniżenie odporności i rozdrażnienie stanowią towarzyszące przesileniu, jednak można im zaradzić stosując kilka sprawdzonych trików. Po pierwsze, niezwykle istotna w tym okresie jest aktywność fizyczna. Najczęściej rekomenduje się umiarkowany wysiłek, np. ruch na świeżym powietrzu.
Uprawianie sportu przeciwdziała wielu schorzeniom, poprawia samopoczucie i podnosi poziom zadowolenia z życia. Aby czerpać z niego przyjemność, trzeba zwrócić uwagę na dobór dyscypliny dostosowany do możliwości i potrzeb organizmu. Rodzajem aktywności polecanej wszystkim, bez wyjątku, jest chodzenie. To jeden z nielicznych rodzajów rekreacji, który nadaje się znakomicie dla ludzi w każdym wieku, o zróżnicowanej kondycji.
Osoby, które w wieku pięćdziesięciu lat mają ciśnienie krwi mieszczące się w granicach normy (ciśnienie rozkurczowe 80 - 90 mmHG, ciśnienie skurczowe 120 - 140 mmHG), żyją średnio pięć lat dłużej niż ci, którzy cierpią na nadciśnienie.
O niekorzystnym wpływie zbyt wysokiego ciśnienia krwi na zdrowie i samopoczucie mówi się stosunkowo często, rzadziej poruszana jest kwestia zbyt niskiego ciśnienia.
Zła dieta może zwiększyć ryzyko demencji, informuje The Daily Telegraph. Niski poziom lipoprotein wysokiej gęstości (high-density lipoproteins: HDL), tj. dobrego cholesterolu skorelowany jest z wysokim prawdopodobieństwem kłopotów z pamięcią. Pomóc mogą tłuste ryby i produkty owsiane.
„Ryba wpływa na wszystko”, głosi hasło trwającej od połowy czerwca kampanii Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy chcą nakłonić konsumentów do umieszczenia w swoim jadłospisie produktów rybnych ze względu na zdrowotne właściwości żywności tego rodzaju.
Jako często przypominają specjaliści lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Tą zasadę potwierdzają brytyjscy naukowcy.
"Wraz z wiekiem coraz powszechniejsze stają się takie problemy, jak: suche oczy, załzawione oczy, czy męty ciała szklistego. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż dolegliwości tego rodzaju rzadko bywają nie do wyeliminowania, zazwyczaj optometra, bądź lekarz pierwszego kontaktu pomogą pozbyć się takich niedogodności”, mówi Iain Anderson, optometra i prezes organizacji „Eyecare Trust”.
Nadciśnienie to problem wielu Polaków, leczenie tej choroby polega głównie na przyjmowaniu leków, warto też pamiętać o odpowiedniej diecie.
Odpowiedni sprzęt medyczny bardzo ułatwia opiekę nad przewlekle chorymi. Udostępnienie profesjonalnego sprzętu pacjentom przyczyni się z pewnością do skrócenia czasu ich hospitalizacji.
Za napoje, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie uchodzi zielona i czerwona herbata. Okazuje się jednak, że troszcząc się o zdrowie warto pić kakao lub sięgać po zwierające je produkty.
Rozpoczęła się pierwsza edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych, odgrywających kluczową rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. W ramach akcji pacjenci w całej Polsce będą mieli okazję skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, badań stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, badań gęstości kości, a także badań urologicznych i spirometrycznych.
Bycie samotnym może przyśpieszyć naturalne, fizyczne procesy związane ze starzeniem się pokazują najnowsze badania. Psychologowie z uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania w dwóch grupach wiekowych: studentach i osobach w średnim wieku (50 i 60 latkach). Okazało się, że uczucie samotności wywiera większy negatywny wpływ na osoby dojrzałe, niż na młodzież uniwersytecką.
Ze względu na duża liczbę zachorowań jaskra uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, lekarze i naukowcy nie ustają w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia tej choroby
Regularne picie dużych ilości kawy nie powoduje nadciśnienia u pań – do takich wniosków doszli lekarze z Holandii po przebadaniu kilku tysięcy kobiet, amatorów „małej czarnej”. Badania nad wpływem kofeiny na organizm trwały jedenaście lat. Do tej pory uważano, że kawa w zbyt dużych ilościach jest szkodliwa dla obu płci – pisze „Gazeta Wyborcza”.