Jak twierdzą eksperci, kilka godzin pracy w ogrodzie może zdziałać cuda. Dzięki ogrodnictwu można się lepiej poczuć i młodziej wyglądać, przekonują twórcy sagazone.
Wielu ludzi umieszcza w swojej diecie nadmierną ilość soli, choć lekarze alarmują, że zwiększone jej spożycie podnosi ciśnienie krwi, uszkadza serce oraz nerki. Okazuje się jednak, że konsumowanie soli ma także pozytywne aspekty, obok wzbogacania smaku potraw, przyczynia się do zniwelowania objawów stanów depresyjnych.
Mężczyźni, którzy podjęli aktywność fizyczną w wieku dojrzałym, żyją dłużej niż panowie, którzy zrezygnowali z wszelkiej gimnastyki, informują szwedzcy naukowcy.
O niekorzystnym wpływie zbyt wysokiego ciśnienia krwi na zdrowie i samopoczucie mówi się stosunkowo często, rzadziej poruszana jest kwestia zbyt niskiego ciśnienia.
Niekonwencjonalny sposób walki ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi odkryli naukowcy obserwujący reakcję organizmu na regularne słuchanie muzyki.
Problemy z ciśnieniem krwi to jedne z najczęstszych dolegliwości układu krwionośnego. W przeciwieństwie do zbyt niskiego ciśnienia, które zazwyczaj nie sprawia większych problemów, z długotrwałym nadciśnieniem wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne. Optymalne wartości to 120 mm/Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm/Hg dla rozkurczowego. O nadciśnieniu mówi się, gdy pierwsza z wartości przekracza 140mm /Hg, a druga 90mm /Hg.
Badania wykazują, że sposób oddychania wpływa na to, jak organizm reguluje ciśnienie krwi.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi może mieć związek ze zdolnością starszych osób do poruszania się – wynika z przeprowadzonych w USA badań.
Jak podaje dziennik Neurology, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi w ciągu kilku godzin po wylewie znacznie obniżają szansę przeżycia.
Czy stopień religijności człowieka może być lekarstwem nie tylko dla duszy, ale i dla ciała? Problem ten stał się ostatnio przedmiotem badań amerykańskich naukowców, którzy postanowili sprawdzić, czy religia i duchowość może mieć wpływ na ciśnienie krwi.
Duża różnica w wielkościach ciśnienia skurczowego (górnego) i rozkurczowego (dolnego) krwi może mieć istotny wpływ na pogorszenie się podstawowych funkcji mózgu u osób po 80 roku życia - informuje Forbes.
Każdego dnia 275 Australijczyków zapada na cukrzycę – podaje serwis emaxhealth.com. Takie wyniki badań opublikował International Diabetes Institute w Melberne. Mając na uwadze, że wszystkich mieszkańców (dane za www.pwn.pl) Australii jest 18,5 miliona, są to dane wręcz szokujące. Zresztą pozostałe także. Wynika z nich, że w Australii każdego roku na cukrzycę zapada ok. 100 000 dorosłych osób.
Możliwość obniżenia ciśnienia krwi za naciśnięciem przycisku brzmi jak fantastyka naukowa. A jednak. Dzięki odkryciu naukowców z Oxford University być może stanie się to rzeczywistością. Dowiedziono, że stymulacja niektórych części mózgu za pomocą elektrod może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi u ludzi.
Uważa się, iż przyjmowanie leków zbliżonych działaniem do Viagry przez osoby chore na serce nie jest wskazane. Nowe badania całkowcie zaprzeczają owej teorii wskazując na skuteczność Viagry, jako środka redukującego obciążenia serca wywołane stresem.