Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. Na świecie na nadciśnienie cierpi blisko miliard osób. Blisko 70 procent z tej liczby pochodzi z krajów rozwiniętych. W Polsce różne postaci nadciśnienia dotyczą blisko 10 milionów osób w wieku powyżej 17 lat.
Określone zmiany w stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, wynika z nowego badania.
Starsi ludzie spędzają samotnie ponad jedną trzecią roku, wynika z nowego badania Associated Retirement Community Operators (ARCO).
Niektóre codzienne zachowania czy przyzwyczajenia mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie czy poziom zadowolenia. Krótka rewizja przyzwyczajeń pomoże w poprawie humoru i uchroni od rozmaitych dolegliwości.
Po bezsennej nocy każdy czuje się okropnie. Cokolwiek by jej nie spowodowało, efekt jest taki sam - kolejny dzień stanowi prawdziwe wyzwanie. Poniżej wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje.
Ochrona przed udarem wydłuża listę korzyści zdrowotnych płynących z optymizmu. Dotychczas wykazano, że optymiści mają zdrowszy system immunologiczny, szybciej goją im się rany i notuje się u nich mniejsze ryzyko chorób serca.
Posiadanie pupila wiąże się z licznymi obowiązkami, ale każdy miłośnik zwierząt przyzna, że te wszystkie ograniczenia i powinności nie są wielkim kosztem za wiernego przyjaciela u swego boku. Poza tym okazuje się, że zwierzęta mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Jednostkę Rady Badań Naukowych ds. Zdrowia przez Całe Życie i Starzenia się University College w Londynie sugerują, że na czterech etapach życia człowieka następują zmiany w ciśnieniu krwi.
Czasem doznaje się zawrotów głowy, jeśli nagle się wstaje. Po wizycie u kręgarza zaś ciśnienie krwi spada. Nowe badania przybliżają zrozumienie, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że o sztywność karku może mieć wpływ na ciśnienie krwi i tętno.
Nie da się uniknąć stresujących sytuacji, ale można nauczyć się radzić sobie z nimi. Jak pozbyć się zdenerwowania i obniżyć ciśnienie bez sięgania po farmaceutyki? Można pośpiewać...
Drzemka w ciągu dnia to dziś luksus, na który może sobie pozwolić niewielu ludzi. Jeśli jednak znajdzie się chwila na odpoczynek, warto z niej skorzystać - trwająca przynajmniej 45 minut drzemka może pomóc zestresowanym ludziom obniżyć ciśnienie krwi i ochronić ich serca, sugerują najnowsze badania.
Choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę śmierci w Polsce. Zapadalność na nie ciągle rośnie, ponieważ na czynniki ryzyka ma wpływ powszechny współcześnie niezdrowy styl życia. Najskuteczniejszą ochroną przed chorobami serca jest profilaktyka, która powinna obejmować zarówno wypracowanie zdrowych nawyków, jak i regularne badania.
Z uporem maniaka lekarze i dietetycy powtarzają, że dieta ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, a że należy jeść warzywa i owoce, wiedzą już przedszkolaki. Nie bez powodu - jeśli wspomniane produkty są stałym elementem menu, pomagają uchronić się przed chorobami serca.
Jesteś dojrzałą osobą i zdarza ci się zapominać o różnych rzeczach? Czyjeś urodziny, spotkanie, telefon do znajomych wypada ci z głowy i zaczynasz się martwić o swoje zdrowie. Spokojnie, to zupełnie normalne zjawisko, gdy jest się zapracowanym/ą. Dowiedz się więcej na temat demencji.
Wykreuj "wewnętrzne słońce", by łatwiej przetrwać chłodniejsze dni. Deszczowy okres i brak słońca może oznaczać przegapienie naturalnych korzyści dla zdrowia, które przynosi lato. Unikanie wychodzenia na zewnątrz oznacza mniej wysiłku, niższy poziom witaminy D i mniej posiłków al fresco. W efekcie czujemy się bardziej ociężali, tracimy dobry nastrój i borykamy się z większą ilością problemów zdrowotnych. Można jednak tego uniknąć - oto kilka propozycji.