Zewnętrzne formy finansowania takie jak kredyty i pożyczki od lat cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Choć te terminy często używane są zamiennie, to różnice między nimi są na tyle znaczące, iż w konsekwencji wpływają na ostateczny całokształt danego finansowania. Czym zatem jest pożyczka, a czym kredyt?
Na rynku istnieje wiele firm, udzielających szybkich pożyczek przez Internet. Choć ich oferty na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, to tylko pozory. Przed zawarciem umowy pożyczkowej, warto więc dogłębnie im się przyjrzeć, zwracając uwagę na kilka istotnych parametrów. Jak wybrać najlepszą chwilówkę?
Czytanie umów, które się podpisuje, popłaca. Jednak Polacy bardzo niechętnie czytają umowy kredytowe. Dlaczego? Bo są długie, skomplikowane i zawierają niezrozumiałe terminy. Podpisanie umowy bez czytania jej, może niestety ściągnąć na głowy takich nieostrożnych osób poważne problemy finansowe.
Od 11 marca 2016 r. zacznie obowiązywać tzw. ustawa antylichwiarska. Co konkretnie się zmieni?
Co trzeci Polak żałuje, że skorzystał z oferty „chwilówek” – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Provident Polska. 49 procent ankietowanych, którzy zdecydowali się na „pożyczek za darmo” przyznało, że nie jest w stanie dotrzymać terminu spłaty.
Niska rata, brak prowizji oraz mało formalności – to główne czynniki, na które zwracamy uwagę zapożyczając się. Wśród banków najczęściej zadłużamy się w PKO BP oraz Credit Agricole, a w firmach pożyczkowych - w Vivus oraz Provident.
Po wakacjach i rozpoczęciu roku szkolnego domowe budżety trzeszczą w szwach. Codziennie bombardowani jesteśmy ulotkami zachęcającymi do wzięcia pożyczki – od zaraz, przy minimum formalności. Pokusa jest silna. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, kto chce pożyczyć nam gotówkę. Jeśli to tzw. „parabank”, możemy jednym podpisem otworzyć drzwi do finansowego koszmaru.
Firmy pożyczkowe poszukują klientów, którym będą mogły zaproponować wysokooprocentowane pożyczki. Brak wiedzy finansowej oraz nieostrożność przy podpisywaniu różnego rodzaju zobowiązań finansowych powodują, że coraz więcej Polaków wpada w tzw. „pętlę zadłużenia”.
Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne „haczyki”, które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.