Rada duńskiego miasteczka Kokkedal złożona w znacznej części z muzułmanów zdecydowała, że w tym roku nie sfinansuje świątecznej choinki, bożonarodzeniowych światełek i corocznego przyjęcia. Decyzja wywołała ogólnokrajową debatę na temat funkcjonowania multikulturowego państwa.
Watykan wyraził wątpliwości co do prawdziwości opublikowanego niedawno fragmentu koptyjskiego tekstu, który sugeruje, że Jezus mógł mieć żonę. Stolica apostolska uważa dokument za problematyczny, kontrowersyjny i najprawdopodobniej fałszywy.
Zmarł Sun Myung Moon, samozwańczy mesjasz, założyciel Kościoła Zjednoczeniowego, przyjaciel północnokoreańskich przywódców, jak również prezydentów USA. Miał 92 lat.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I i Arcybiskup Józef Michalik podpisali Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dziś rozpoczęła się historyczna wizyta w Polsce prawosławnego patriarchy Wszechrusi Cyryla I. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.
Ponieważ dysponujemy różnymi kalendarzami, w kościołach chrześcijańskich Wielkanoc przypada odmiennie. To powoduje, że np. kościoły zachodnie świętują w odmiennym czasie niż kościoły wschodnie.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Czy Święta Narodzenia Pańskiego (taka jest tradycyjna i poprawna nazwa tych Świąt) powinny być obchodzone w grudniu czy w innym terminie? Kiedy właściwie fakt ten miał miejsce? Dyskusja na ten temat jest trochę bez sensu, gdyż chodzi o wspominanie samego faktu zejścia Boga do ludzi, a nie o najmądrzejszą nawet analizę, kiedy dokładnie to było. Osobiście mogę te Święta obchodzić w lipcu, nie ma to dla mnie znaczenia. Mimo to chcę wykazać, że taki a nie inny termin wynika nie z jakichś dziwnych historycznych manipulacji, ale jest mocno osadzony w tradycji hebrajskiej i symbolice judaistycznej oraz w Nowym Testamencie i tradycji wczesnego Kościoła.
Wielki krokami zbliża się trzecia edycja Nocy Kościołów. W tym roku wieczorne dyskusje, spotkania, koncerty i modlitwy odbędą się w kościołach trzech państw: na Ukrainie, w Czechach i w Polsce. Pełna nazwa tego wyjątkowego wydarzenia to
Maj jest miesiącem dla katolików maryjnym, a ponieważ to jednocześnie cieplejszy, wiosenny czas, stanowi dogodny okres pielgrzymek do miejsc kultu. Sanktuaria maryjne znajdują się w rozmaitych zakątkach Europy i z każdym z nich związane są jakieś niezwykłe dzieje. Zwiedzanie tych miejsc może stać się zarówno przygodą podróżniczą, jak i duchową.
Wrocław to miasto o długiej i bogatej tradycji wielokulturowej, miejsce harmonijnego współistnienia odmiennych, tradycji, religii i wyznań. W ten duch dialogu wpisuje się II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego, która w dniach 12 i 13 października odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.
Wygląda dostojnie dzięki habitowi i długiej siwej brodzie, jego powierzchowność kompletnie nie kojarzy się przeciętnemu słuchaczowi z muzyką, którą wykonuje, tymczasem mnich z zakonu kapucynów jest atrakcją włoskiej sceny metalowej.