Dziś chrześcijanie Kościołów Zachodnich czczą objawienie się Boga człowiekowi. To jedno z najstarszych i najbogatszych w treści świąt chrześcijańskich.
Watykan oficjalnie wprowadził zmiany w Katechiźmie Kościoła Katolickiego, dotyczące kary śmierci. Kościół katolicki opowiada się bezwzględnie przeciwko jej stosowaniu.
Żałoba i nadzieja - tak w skrócie można zdefiniować wielkosobotni klimat. Istotą tego dnia jest cisza oczekiwania na największe od Stworzenia wydarzenie w historii świata. Z drugiej strony Wielka Sobota to czas bardzo pracowitej i radosnej krzątaniny - ostatnich przygotowań do Wielkanocy.
Fundamentem chrześcijaństwa jest wiara w zbawcze znaczenie krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia to wydarzenie i przypomina o jego konsekwencjach dla wierzących. Jednocześnie Kościoły podkreślają, że historia zbawienia nie zakończyła się w piątek na Golgocie, że po śmierci nastąpił poranek Zmartwychwstania.
Triduum Paschalne to dni, w których chrześcijanie przypominają sobie zdarzenia stanowiące fundament ich wiary - śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek rozpoczyna ten szczególny okres.
Obchodzona na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy Niedziela Palmowa rozpoczyna jeden z najstarszych i najważniejszych okresów w chrześcijańskim roku liturgicznym - Wielki Tydzień. To ostatnia niedziela Wielkiego Postu - dzień, w którym radość i triumf przeplatają się ze smutkiem i żałobą.
Billy Graham, słynny amerykański ewangelista, zmarł w wieku 99 lat w swoim domu w Montreat w Karolinie Płnocnej - informuje Washington Post.
Słowo "adwent" oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". W tym roku pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia przypada 3 grudnia.
Jak wyobrażasz sobie Boga? Jak Go opisujesz? W jakich słowach mówisz o Nim innym? – z tymi pytaniami mierzy się Piotr Lorek w swojej najnowszej książce „Bóg bez brody”.
"Zwycięzca śmierci, piekła i szatana wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana" - śpiewają katolicy podczas pierwszej wielkanocnej mszy. "Chrystus zmartwychwstał! Naprawdę zmartwychwstał" - pozdrawiają się prawosławni. W kościołach protestanckich rozlegają się słowa pieśni "Radujmy się, chrześcijanie, Sławiąc Pańskie zmartwychwstanie". W tym roku cały chrześcijański świat obchodzi Wielkanoc w tym samym czasie. W kościołach, zborach i cerkwiach rozbrzmiewa radosne "Alleluja!". Większość Polaków bierze udział w wielkanocnych obrzędach religijnych, dzieli się jajkiem i zasiada do uroczystego śniadania.
Dziś w nocy, po długiej i cieżkiej chorobie, zmarł arcybiskup Jeremiasz, prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wybitny teolog, duszpasterz i współtwórca polskiego ruchu ekumenicznego. Miał 74 lata. Był wieloletnim przewodniczącym Polskiej Rady Ekumenicznej i rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
W roku 1945 za murami polskiego klasztoru rozgrywa się dramat kobiet, które muszą sprostać największemu wyzwaniu swojego życia i na nowo odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania.
Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu (Czasu Pasyjnego) w kalendarzu chrześcijan. Wypada bezpośrednio po tzw. Ostatkach na 46 dni przed Wielkanocą. Popielec jest ruchomym świętem, w kościołach zachodnich najwcześniej może przypaść na 4 lutego, najpóźniej - 10 marca.
Tradycyjnie już we wrześniu rozpoczyna się nowy semestr w Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku prowadzonej przez Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną we Wrocławiu. W programie jesienno zimowym przewidziane są wykłady dotyczące niezwukle aktualnych tematów - między innymi islamu czy prześladowań chrześcijan.
Zmarł Elio Toaff, legendarny rabin Rzymu, na którego zaproszenie Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii udał się do synagogi. W końcu kwietnia Toaff świętowałby 100 lat.