Historycznie Adwent ma korzenie hiszpańskie - pierwszą o nim wzmiankę napotykamy w jednym z dekretów Synodu w Saragossie. Było to w roku 380. Samo słowo oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". Dziś przypada pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia.
Kościoły chrześcijańskie na Zachodzie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
Dziś Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie z Kościołów Wschodnich. W Polsce świętują wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy.
Zachodnie kościoły chrześcijańskie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii w Polsce), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Było obchodzone już w III wieku by uczcić objawienie się Boga człowiekowi, jego obecność w ludzkiej historii (zarówno powszechnej jak i indywidualnej), a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Najwyższego.
Niektórzy lubią się bać. Ale Halloween podobno jest dla wszystkich, bo oswaja ze strachem, a nawet nieco kpi sobie z niego przeobrażając „potworności" w dobrą zabawę. W Polsce zwyczaj przyjął się nad wyraz dobrze i od kilku lat obchodzą go ludzie rożnym wieku.
Chrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".
W chrześcijaństwie to dzień żałoby ale także oczekiwania. W katolickich kościołach trwa całodniowa adoracja wiernych przy grobie Jezusa. Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. Wieczorem następuje także święcenie wody, ognia i paschału.
Dziś przypada wspomnienie najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia w historii zbawienia - śmierci Jezusa Chrystusa, stanowiącej zapłatę za grzechy ludzi. Dla niektórych nurtów chrześcijańskich to właśnie Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym.
W tym roku całe chrześcijaństwo wspólnie obchodzi Wielkanoc. Również w tym samym czasie wspominane są wydarzenia, które doprowadziły do Zmartwychwstania - męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś przypada pierwszy z dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek.
Choć mało osób spędza ostatni dzień czasu zabaw na balowej sali, północ z wtorku na środę jest czasem granicznym, a różnica nastroju między mięsopustnym "wczoraj" a postnym "dziś" nadal jest odczuwana. Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post - 40 dniowy czas pokuty, wyciszenia i zadumy.
Dziś chrześcijanie Kościołów Zachodnich czczą objawienie się Boga człowiekowi. To jedno z najstarszych i najbogatszych w treści świąt chrześcijańskich.
Watykan oficjalnie wprowadził zmiany w Katechiźmie Kościoła Katolickiego, dotyczące kary śmierci. Kościół katolicki opowiada się bezwzględnie przeciwko jej stosowaniu.
Żałoba i nadzieja - tak w skrócie można zdefiniować wielkosobotni klimat. Istotą tego dnia jest cisza oczekiwania na największe od Stworzenia wydarzenie w historii świata. Z drugiej strony Wielka Sobota to czas bardzo pracowitej i radosnej krzątaniny - ostatnich przygotowań do Wielkanocy.
Fundamentem chrześcijaństwa jest wiara w zbawcze znaczenie krzyżowej śmierci Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku upamiętnia to wydarzenie i przypomina o jego konsekwencjach dla wierzących. Jednocześnie Kościoły podkreślają, że historia zbawienia nie zakończyła się w piątek na Golgocie, że po śmierci nastąpił poranek Zmartwychwstania.
Triduum Paschalne to dni, w których chrześcijanie przypominają sobie zdarzenia stanowiące fundament ich wiary - śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek rozpoczyna ten szczególny okres.