Z powodu chrapania partnera kobiety tracą nawet 5 godzin snu tygodniowo. Nieleczona dolegliwość może też doprowadzić do problemów z erekcją. Dlatego zamiast nerwowo szturchać pochrapującego partnera w bok, lepiej się dowiedzieć, jak można mu pomóc.
Chrapanie nasila się wraz z wiekiem. Powyżej 65. roku życia ta dolegliwość dotyczy nawet 70 proc. osób. Jak się okazuje chrapanie ma też płeć: dotyka przede wszystkim mężczyzn. O przyczynach tej dolegliwości oraz jej niebezpiecznych dla zdrowia następstwach takich, jak bezdechy śródsenne, opowiada dr n. med. Krzysztof Preś z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że chrapanie to nie tylko problem społeczny, ale także zdrowotny. Tę tendencję potwierdził Wrocławski Tydzień Walki z Chrapaniem, który był okazją do skorzystania z darmowych konsultacji laryngologicznych dla chrapiących Dolnoślązaków.
Chrapanie stanowi poważny problem nie tylko zdrowotny, ale także społeczny. Tym bardziej uciążliwy, że „domowe metody", czy nawet zakupione w aptekach środki często okazują się nieskuteczne. Rozwiązanie przynosi nowoczesna medycyna, która daje możliwość nie tylko dokładnej diagnozy, ale też całkowitego zlikwidowania problemu.
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Niezakłócony sen przynosi odpoczynek całemu organizmowi, w jego czasie zmniejsza się metabolizm, maleje napięcie mięśni, spowalniają się czynności serca i oddychanie. Problemy ze snem zaś mogą prowadzić do depresji, chorób serca, trudności z koncentracją. Jednym z powszechnych kłopotów zakłócających sen jest chrapanie. Na szczęście, istnieją sposoby na efektywne kontrolowanie tej dolegliwości.
Chrapanie to poważna dolegliwość, dotykająca coraz więcej ludzi. Jego skutki mogą być bardzo poważne - zarówno społeczne, jak i zdrowotne. Niewiele osób wie, że w walce z chrapaniem pomocna może okazać się wizyta u stomatologa.
Kapituła Nagrody Zaufania wręczyła statuetki „Złotego OTISA 2009" laureatom szóstej edycji konkursu. Uroczystość zapoczątkowała jednocześnie akcję profilaktyczną „Uwaga nerki!".
Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Chrapanie to popularna dolegliwość, stanowi jeden z najczęstszych powodów przerywania snu. W Polsce chrapie około siedmiu milionów osób, tzn, że niemal czternaście milionów jest narażonych na stres z tego powodu i kłopoty ze snem.
Odgłosy chrapania są najczęściej tak silne, że możemy zapomnieć o spokojnym śnie. Jest to jedno z niewielu dolegliwości, które znacznie bardziej dotyka osoby z najbliższego otoczenia "chrapacza" niż jego samego.
Czy chrapanie ma wpływ na jakość naszego życia seksualnego? W Wielkiej Brytanii przeprowadzono ankietę, której wyniki pokazują, że osoby chrapiące mogą być ‘wyrzucone’ z sypialni. To właśnie chrapanie jest przyczyną tego, że 25 procent wszystkich par w Wielkiej Brytanii woli sypiać w oddzielnych sypialniach.