Składniki odżywcze ukierunkowane na określone mechanizmy związane z osłabieniem komórek, które występuje z czasem, mogą poprawić zdrowie i samopoczucie.
Najnowsze badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing”, dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową. Aż 69% badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. Badanie „Attitudes towards ageing” przeprowadzone na zlecenie Bupa, której częścią jest Lux Med, obrazuje oczekiwania polskiego społeczeństwa i obawy związane z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.
Polskie społeczeństwo, podobnie jak społeczeństwa w całej Europie, starzeje się. Spada liczba dzieci, wydłuża się długość życia, wzrasta odsetek seniorów. Jakie wyzwania stoją przed medycyną w odniesieniu do nich? Na ten temat rozmawiamy z dr n. med. Elżbietą Kozak-Szkopek, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii z Kliniki Geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cztery na dziesięć urodzonych dziś dziewczynek powinny dożyć stu lat, wynika z tekstu zamieszczonego w słynnym magazynie British Medical Journal.
Gdyby zapytać młodych ludzi, co oznacza proces starzenia się, wielu wskazałoby na rozmaite problemy zdrowotne - usztywnienie stawów, osłabienie mięśni, wzroku i pamięci. W porównaniu do młodości uważanej za czas beztroski, radości i szczęścia, starość rysuje się w ponurych barwach. A jednak to nie jest prawdziwy obraz. Ludzie nie powinni się bać wieku emerytalnego, bo kolejnych etapów życia nie można, wbrew literackim stereotypowym opisom, porównać do schodzenia z nasłonecznionych wyżyn ku ciemnej dolinie...
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.
Naukowcom z Wielkiej Brytanii i Holandii po raz pierwszy udało się zidentyfikować warianty, które odpowiadają za biologiczne starzenie się człowieka. Uczeni mają nadzieję, że odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć rozwój raka i chorób wieku starczego oraz dowiedzieć się, dlaczego niektórzy szybciej posuwają się w latach.