Obecnie przemysł spożywczy wykorzystuje sól w dużych ilościach, stąd przeciętna dieta mieszkańca Europy czy Ameryki Północnej zawiera zwykle nadmiar tej przyprawy. Tymczasem liczne badania dowiodły, że zbyt duże dawki soli bardzo nam szkodzą. Teraz do listy ich negatywnych skutków należy dopisać zaburzenia pracy mózgu.
Sery nie są „ulubieńcami" dietetyków, często uważa się je za zbyt tłuste i zagrażające układowi krążenia. Teraz ustalono jednak, że ci, którzy codziennie sięgają po te produkty, wykazują niższe ryzyko chorób serca czy udaru niż osoby ich unikające.
Każdy rodzaj wysiłku fizycznego przydaje się w wieku seniorskim, mówią uczeni z Cambridge University. Już taki wysiłek jak regularne chodzenie czy samodzielne wykonywanie prac domowych ma znaczenie dla lepszej ochrony zdrowia.
Chociaż próchnica to choroba zębów, podobnie jak inne dolegliwości jamy ustnej, może być niebezpieczna także dla serca i układu krążenia.
Łatwo nam jest utyć, bo mechanizm przyswajania pożywienia działa tak, że łatwo wzbudza się u nas chęć dalszego jedzenia.
Migdały mogą pomóc obniżyć wysoki poziom cholesterolu. Dzięki zawartości określonych antyoksydantów są szczególnie pomocne osobom, które walczą z nadmiarem tego rodzaju tłuszczu.
Pozycja, którą przyjmujemy w ciagu dnia, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety nie jest dobre ani wielogodzinne stanie, ani siedzenie. O ile tylko się da, trzeba co jakiś czas zmieniać ułożenie ciała.
Różnice w długości życia osób różnej płci pogłębiają się od ponad dwóch wieków. Winne są temu słabsze układy krwionośne mężczyzn i fakt, że częściej palą papierosy.
Religijność nie dotyczy jedynie spraw ducha. Ma wpływ także na stan zdrowia fizycznego.
Pomimo jedzenia zgodnie ze standardową dietą, zwierzęta mogą być otyłe, jeśli ich przodkowie z kilku pokoleń wstecz byli niedożywieni.
Jak wynika z badań, 65-latkowie, którzy prowadzą zdrowy styl życia, znacznie ograniczają u siebie ryzyko niewydolności serca.
W Polsce „wiek” serca badanych osób jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny. Plasuje to nasz kraj w czołówce państw zmagających się z problemem chorób sercowych - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
Masz cukrzycę? Nie odchudzaj się nadmiernie. Na lepsze zdrowie możesz liczyć, gdy masz „trochę ciała". Diabetycy z niedowagą mieli najwyższe ryzyko wcześniejszego zgonu, prawie trzykrotnie wyższe niż pacjenci z prawidłową masą ciała.
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) może spowodować przyspieszone starzenie, wynika z najnowszych badań.
Kawa zasłynęła jako napój o wielu właściwościach leczniczych, szczególnie może chronić przed chorobami układu krążenia i rakiem. Teraz wykazano, że picie co najmniej dwóch filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi.