Chociaż dużo się mówi o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, nie warto zupełnie unikać słońca. Właściwie, szczególnie seniorom może brakować dobroczynnego wpływu światła. Dłuższa ekspozycja na promienie słoneczne może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę u ludzi starszych.
Jeśli często zmagasz się z zaparciami, musisz mieć na uwadze wyższe ryzyko chorób nerek, ostrzegają lekarze.
Drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą mieć szereg skutków dla zdrowia, a ekspozycja na ich wysokie stężenia jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nowe badania prowadzone przez medyków z Massachusetts General Hospital (MGH) pokazują, że cząstki te są szkodliwe dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego - aktywują produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym, co prowadzi do zapalenia tętnic.
Śmiech ma związek ze zdrowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, przekonują badacze z University of Maryland. Jak się wydaje, śmiech powoduje rozszerzenie tkanki tworzącej wewnętrzną wyściółkę naczyń krwionośnych, śródbłonka, dzięki czemu lepszy jest przepływ krwi.
Wyższy poziom tłuszczu trzewnego (zgromadzonego wokół talii) są związane z niższą ilością witaminy D u osób otyłych.
Zioła i przyprawy zawierają wiele przeciwutleniaczy, które wykazują silne działanie chroniące tkanki przed uszkodzeniami spowodowanymi stanami zapalnymi wywoływanymi wysokim poziomem cukru we krwi, mówią uczeni z University of Georgia.
Uczucie smutku może zmienić poziom substancji związanych ze stresem i zwiększyć poziom stanów zapalnych, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego.
Czy w tym roku zdarzyło Ci się całkowicie zapomnieć o urlopie lub nie wziąć wystarczająco długiego wolnego w lecie? Lepiej zmień swoje plany na nadchodzące miesiące i na cały przyszły rok. Jak wynika z rezultatów trwającego czterdzieści lat badania, kilka tygodni urlopu każdego roku może wpłynąć na przedłużenie życia.
Choroby mogą „dopaść" każdego, ale ich przebieg i skutek zależy od wielu czyników, m. in. od odstępności do służby zdrowia i jakości opieki medycznej.
Nowe badanie pokazuje, że bogata w tłuszcze dieta śródziemnomorska, zawierająca orzechy i oliwę z pierwszego tłoczenia, może modyfikować funkcję genów niektórych komórek. Właściwości te powinny pomóc w walce z szeregiem chorób, szczególnie układu krążenia.
Obecnie przemysł spożywczy wykorzystuje sól w dużych ilościach, stąd przeciętna dieta mieszkańca Europy czy Ameryki Północnej zawiera zwykle nadmiar tej przyprawy. Tymczasem liczne badania dowiodły, że zbyt duże dawki soli bardzo nam szkodzą. Teraz do listy ich negatywnych skutków należy dopisać zaburzenia pracy mózgu.
Sery nie są „ulubieńcami" dietetyków, często uważa się je za zbyt tłuste i zagrażające układowi krążenia. Teraz ustalono jednak, że ci, którzy codziennie sięgają po te produkty, wykazują niższe ryzyko chorób serca czy udaru niż osoby ich unikające.
Każdy rodzaj wysiłku fizycznego przydaje się w wieku seniorskim, mówią uczeni z Cambridge University. Już taki wysiłek jak regularne chodzenie czy samodzielne wykonywanie prac domowych ma znaczenie dla lepszej ochrony zdrowia.
Chociaż próchnica to choroba zębów, podobnie jak inne dolegliwości jamy ustnej, może być niebezpieczna także dla serca i układu krążenia.
Łatwo nam jest utyć, bo mechanizm przyswajania pożywienia działa tak, że łatwo wzbudza się u nas chęć dalszego jedzenia.