Wiele kosmetyków sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie prawdopodobnie zawiera duże ilości substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS), czyli potencjalnie toksyczne substancje powodujących szereg poważnych schorzeń, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu Notre Dame w USA.
Leki przeciwreumatyczne stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów mogą zapobiegać rozwojowi autoimmunologicznej choroby tarczycy, mówią naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji.
Powszechnie obecnie używane „ekologiczne" papierowe słomki do napojów zawierają trwałe i potencjalnie toksyczne substancje chemiczne.
Unikanie nadwagi, a szczególnie otyłości, powinno być priorytetem w profilaktyce raka tarczycy.
Lęk jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i zmaga się z nim wiele kobiet, szczególnie w średnim wieku. Jakkolwiek może być on spowodowany wieloma czynnikami, okazuje się, że ilość tłuszczu w okolicach brzucha przyczynia się do rozwoju tego zaburzenia.
U osób z podwyższonym poziomem hormonu tarczycy wolnej tyroksyny (FT4) we krwi częściej rozwija nieregularne bicie serca lub migotanie przedsionków.
Lęk jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego. Jakkolwiek może być spowodowany wieloma czynnikami, nowe badanie sugeruje, że ilość tłuszczu w okolicach talii u kobiet może zwiększyć ryzyko zaburzeń lękowych.
Wydaje się, że zaburzenia lękowe są związane z kilkoma problemami fizycznymi, takimi jak: choroby tarczycy, choroby układu oddechowego, zapalenie stawów i migrenowe bóle głowy.
Nowe badania pokazują związek między objawami zespołu przewlekłego zmęczenia i niższymi poziomami hormonów tarczycy.
Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, ale jeśli zjawisko to nasila się, może być za nie odpowiedzialny któryś z poniższych czynników (jeden lub kilka jednocześnie).
Wpływa na pracę serca, płodność, przemianę materii, a nawet samopoczucie - mimo, że często jest lekceważona, to nieprawidłowe działanie tarczycy może doprowadzić do poważnych zaburzeń.
Tarczyca to gruczoł dokrewny (wewnątrzwydzielniczy) znajdujący się z przodu krtani, którego prawidłowa praca ma dla zdrowia człowieka ogromne znaczenie. Hormony wydzielane przez tarczycę – T3 i T4 to związki jodu, które odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu – zależy od nich stan skóry, włosów i paznokci, ale także prawidłowe działanie układu krążenia i centralnego układu nerwowego. Jakie są podstawowe zaburzenia czynności tarczycy i które z objawów powinny zwrócić naszą uwagę?
Węglowodany powinny stanowić źródło 45 do 65 proc. dziennie przyjmowanych kalorii, tymczasem często ograniczamy ich ilość w diecie, ponieważ składniki te są uważane za winowajców w przybieraniu na wadze. Trzeba zaś wiedzieć, że nadmierne zmniejszenie dawki weglowodanów wiąże się z zaburzeniami pracy organizmu, co staje się widoczne w kilku charakaterystycznych objawach.
Na tarczycę zazwyczaj nie zwracamy uwagi do momentu, w którym pojawiają się zaburzenia w jej funkcjonowaniu. Bardzo często pierwszym sygnałem, niekiedy lekceważonym i niekojarzonym z tarczycą, jest problem z wagą oraz cerą i włosami. Tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Najczęściej spotyka się dwie formy zaburzeń w pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonów, zaś nadczynność ich nadmiar.
Tarczyca – narząd kształtem przypominający motyla, umiejscowiony w środkowej części szyi ponad krtanią. Jest to wewnątrzwydzielniczy gruczoł, produkujący hormony tarczycowe, które mają istotny wpływ na niemal wszystkie układy organizmu człowieka. Od jego działania zależy nasze samopoczucie, metabolizm czy silne i zdrowe kości oraz stawy.