Im gorsze jest nasze menu, tym mniej adekwatnie je oceniamy. Inni są bardziej surowi w diagnozowaniu jadłospisu, niż ci, którzy go stosują. Okazuje się, że trudniej nam spojrzeć obiektywnym okiem na to, co jemy.
Badania naukowe pokazują, że spożywanie flawonoidów i powiązanych fenoli może obniżać zapadalność na choroby przewlekłe, w tym sercowo-naczyniowe - będące główną przyczyną zgonów w Europie - a także niektóre typy nowotworów, udarów, alergii, schorzeń wątroby i zapaleń.
Nadmierne spożycie soli było czynnikiem w prawie 2,3 milionów zgonów w wyniku zawału serca, udaru mózgu i innych przyczyn sercowo-naczyniowych w 2010 roku. Ta liczba stanowi 15 proc. wszystkich zgonów związanych z kłopotami sercowymi w danym roku na całym świecie.
Picie 100% soków owocowych może mieć ochronne dla zdrowia efekty podobne do tych uzyskiwanych dzięki konsumpcji całych owoców, wynika z badań przedstawionych na spotkaniu Experimental Biology 2011.
Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie na rynek leku Brilique, który zapobiega zakrzepom miażdżycowym u pacjentów cierpiących z powodu Ostrych Zespołów Wieńcowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownego zawału.
Nowa terapia, która działa poprzez likwidację nerwów w pobliżu nerek, jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu nadciśnienia.
Naukowcy odkryli, że stale podwyższone tętno spoczynkowe wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem śmierci, czy to z powodu choroby serca, czy też w wyniku innych przyczyn.
Dieta bogata w otręby może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym - informują naukowcy z Harvard Medical School.
Codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny może nie być korzystne dla ludzi, którzy nie mają w swej historii zdrowotnej zawału serca lub udaru mózgu, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Wciąż zbyt chętnie sięgamy po sól przygotowując posiłki. Znajduje się ona też w wysoko przetworzonych produktach, dlatego często nie jesteśmy w stanie określić, ile w istocie jej spożywamy. Jej nadmiar zaś może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem - do chorób sercowo-naczyniowych.
Osoby, które w wieku pięćdziesięciu lat mają ciśnienie krwi mieszczące się w granicach normy (ciśnienie rozkurczowe 80 - 90 mmHG, ciśnienie skurczowe 120 - 140 mmHG), żyją średnio pięć lat dłużej niż ci, którzy cierpią na nadciśnienie.