Regularne ćwiczenia są niezbędne, żeby dobrze funckjonowac w starszym wieku. Pozwalają jednak nie tylko na zachowanie sprawności do sędziwych lat, ale i w ogóle przedłużają życie. Im więcej ćwiczysz, tym masz większe szanse na długowieczność.
Zalecenia co do poziomu aktywności fizycznej nie są wymagajace - wystarczy ćwiczyć 150 minut tygodniowo, by być w formie i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak i tak wielu ludzi ma kłopoty z wypełnieniem tych rekomendacji, dlatego uczeni sprawdzają, jaka minimalna ilość wysiłku daje wymierne korzyści. Okazuje się, że już dwa dni relatywnie krótkich ćwiczeń mogą pomóc chronić układ sercowo-naczyniowy.
Wielu ludzi zmaga się z przewlekłymi stanami zapalnymi, które mogą prowadzić do niebezpiecznych chorób. Odpowiednia dieta jednak pomaga osłabić to zjawisko.
Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji Swiatowa Organizacja Zdrowia ponownie przypomina o związku pomiędzy paleniem papierosów i chorobami układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie
Pora snu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Okazuje się, że to, o której godzinie chodzisz spać, może być wskaźnikiem szans na długie życie.
Jeśli codziennie jesz orzechy, możesz znacznie poprawić kontrolę glikemii i poziom lipidów we krwi.
Jeśli nie możesz dojść do porozumienia w związku, być może powinnieneś/powinnaś po prostu się wyspać... Okazuje się, że zaburzenia snu sprzyjają konfliktom.
W Polsce z powodu zawałów serca umiera codziennie około 100 osób. Rokowania tych, którzy muszą się zmierzyć z tym problemem zdrowotnym, bywają różne i zależą od wielu czynników. Trzeba pamiętać, że zawał to nie tylko problem ciała, ale też i psychiki. Dla pacjentów, którzy doświadczyli zawału serca powstał portal "Co (dalej) po zawale?". Można tam znaleźć najważniejsze informacje poświęcone codziennemu funkcjonowaniu chorych.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA) zaleca dwie porcje ryb tygodniowo - to pomoże uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi i takimi zdarzeniami, jak zawał czy udar.
Nadciśnienie to jeden z głownych czynników prowadzących do chorób sercowo-naczyniowych, a one odpowiadają aż za jedną trzecią śmierci na całym świecie.
Przez większą część roku pogoda nas nie rozpieszcza, co więcej, nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, a balkony w blokach są niewielkich rozmiarów, nic więc dziwnego, że spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach. Tymczasem przebywanie na świeżym powietrzu jest o wiele korzystniejsze i to zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Wariant genetyczny, który pomógł naszym przodkom w zamieszkaniu na półkuli północnej może mieć jednocześnie wpływ na rozwój migren.
Uczeni z Uniwersytetu Michigan przygotowali nowy raport w sprawie seksualności ludzi starszych, czyli po 65 roku życia. Okazuje się, że wielu seniorów jest aktywnych seksualnie.
Dieta śródziemnomorska jest nie tylko dobra dla utrzymania odpowiedniej sylwetki i zadbania o zdrowie serca, jest też sposobem na opóźnienie rozwoju choroby Alzheimera, najpowszechniejszej formy demencji.
Częste wizyty w saunie mogą zmniejszonyć ryzyko udaru. Z badań wynika, że ci, którzy chadzają do sauny cztery do siedmiu razy w tygodniu, są o kilkadziesiąt procent mniej narażeni na to zdarzenie.