Wysoki poziom testosteronu znacznie zwiększa ryzyko niewydolności serca i zakrzepów krwi, które prowadzą do udarów.
Choroby serca to główna przyczyna śmierci na całym świecie, odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich zgonów. Co istotne, ich rozwój w dużej mierze jest wywoływany czynnikami, które daje się modyfikać - np. dietą. Okazuje się, że nadmiar cukru w jadłospisie sprzyja problemom z sercem.
Badacze nie moga się zgodzić co do wpływu niewielkich dawek alkoholu na układ sercowo-naczyniowe. Z niektórzych analiz wynika, że małe dawki czegoś mocniejszego poprawiają krążenie, z innych - tych nowych także - że zagrażają sercu. Kolejne testy pokazują, że już małe ilości alkoholu mogą podwyższać ciśnienie.
Rezygnacja z kolacji nie pomaga ograniczyć wzrostu cukru we krwi – dowodzą japońscy badacze z Uniwersytetu Okayama.
Palenie papierosów cały organizm i zwiększa ryzyko róznych chorób, nie pozostaje też bez znaczenia dla naszego wyglądu - bardzo odznacza się na twarzy. Szczególnie palacza można poznać po ziemistej cerze oraz silniejszych oznakach starzenia się wokół oczu, ust i na policzkach.
Orzechy włoskie i migdały są szczególnie polecane osobom a cukrzycą typu 2, pomogą zapobiec chorobom sercowo-naczyniowym u diabetyków.
Fałszywe wiadomości, czyli fake news, to pseudoinformacje, które coraz częściej pojawiają się w różnych mediach i czynią popłoch. Zwykle mają sensacyjną treść, tak, by zszokować czytelnika i wywołać jak największe poruszenie. Jak łatwo się domyślić, takie wieści mogą być niebezpieczne, gdy są brane przez odbiorców na serio. Nierzadko dotyczy to medycyny.
Śródziemnomorski jadłospis jest powszechnie zalecany jako bardzo zdrowy, pomaga zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego, osłabia ryzyko demencji, może chronić przed różnymi nowotworami, wreszcie - pomaga zachować odpowiednią wagę. Teraz wykazano, że w przypadku kobiet takie jedzenie może obniżyć prawdopodobieństwo udaru.
Kobiety, które są samotne lub przechodzą miłosne „perturbacje" znacznie częściej chorują na serce.
Warto potrenować rano, by obniżyć poziom ciśnienia krwi, radzą lekarze. Mocniejszy wpływ ćwiczeń na obniżenie ciśnienia odnotowano u kobiet.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) ostrzega, że w 2019 roku świat będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich są: epidemie chorób, które wracają ze względu na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych, zagrożenie lekoopornymi drobnoustrojami, rosnący wskaźnik otyłości, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i rozliczne kryzysy humanitarne.
Statyny, kwas acetylosalicylowy i beta-blokery mogą pomóc osłabić komplikacje wynikające z zawału.
Tłuszcz w diecie jest niezbędny, ale jedne jego rodzaje są dobre dla naszego organizmu, a inne poważnie mu zagrażają. Eksperci ostrzegają, że określone formy tłuszczu sprzyjają wielu różnym chorobom.
„Kto z kim przystaje, takim się staje", mówi stare przysłowie i z pewnością dotyczy to małżeństw. Zazwyczaj ludzie przejmują nawyki i inne elementy stylu życia współmałżonków, co nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia.
Organizm w różnoraki sposób pokazuje, że zmaga się z jakimiś dolegliwościami. Problemy sercowo-naczyniowe na kilka sposobów moga mieć odzwierciedlenie na naszej skórze. Sprawdź, czy dotyczą Cię te objawy.