Substancja znajdująca się w skórkach owoców cytrusowych może obniżać poziom cholesterolu skuteczniej niż niektóre leki na receptę i nie wywołuje skutków ubocznych.
Receptor aktywowany przez związki z kwasów tłuszczowych omega-3 odgrywa istotną rolę w zapobieganiu stanom zapalnym w naczyniach krwionośnych i osłabianiu miażdżycy, podają uczeni z Karolinska Institutet w Szwecji.
Umiarkowane picie alkoholu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z abstynencją, mówią eksperci z Monash University.
Jedzenie tofu i produktów zawierających większe ilości izoflawonów wiąże się z umiarkowanie niższym ryzykiem chorób serca.
Posiłki zawierające świeże awokado jako substytut przetworzonych węglowodanów mogą znacząco tłumić głód i zwiększać satysfakcję z jedzenia u osób z nadwagą i otyłością.
Już po niewielkiej dawce nieorganicznego azotanu przez trzy dni zdrowi ludzie wykorzystują mniej tlenu podczas jazdy na rowerze stacjonarnym. To oznacza, że poprawiła się wydajność i zwiększyła efektywność mitochondriów, które zasilają nasze komórki.
Bez względu na pokonywany dystans, biegi wiążą się ze znacznie niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Tworzywa sztuczne stanowią nieodłączną część współczesnego życia. Z jednej strony są użyteczne, z drugiej zaś mogą stanowić poważne wyzwanie dla środowiska i zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jak się okazuje, narażenie na substancje związane z tworzywami sztucznymi, takie jak bisfenol A i plastyfikatory ftalanowe, może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Odkryto skład chemiczny rośliny stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat - tarczycy bajkalskiej. Okazuje się, że zioło to może pomóc w leczenie rozmaitych dolegliwości.
Ćwiczenia zwiększają wydzielanie przez organizm substancji podobnych do tych znajdujących się konopiach indyjskich, co z kolei pomaga zmniejszyć stan zapalny i może pomóc w leczeniu niektórych chorób, takich jak zapalenie stawów, nowotwór i choroby serca.
Uczeni z University of Queensland ustalili, że kobiety, które w okresie pomenopauzalnym zmagają się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, są o 70 procent bardziej narażone na ataki serca, dusznicę bolesną i udary.
Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi są ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar niedokrwienny mózgu w późniejszym życiu niż ci, którzy nie doświadczają takich zaburzeń.
Najzdrowiej jest chodzić spać między 22:00 a 23:00 - to się wiąże z niższym ryzykiem chorób serca w porównaniu z chodzeniem do łóżka o wcześniejszej lub późniejszej porze.
Lęk jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i zmaga się z nim wiele kobiet, szczególnie w średnim wieku. Jakkolwiek może być on spowodowany wieloma czynnikami, okazuje się, że ilość tłuszczu w okolicach brzucha przyczynia się do rozwoju tego zaburzenia.
Kiedy kobiety się starzeją, wzrasta u nich ryzyko chorób układu krążenia i przewyższa ono zagrożenie dotyczące mężczyzn, głównie z powodu obniżonego poziomu estrogenów, które regulują funkcje naczyń. Stąd wiele badań koncentruje się na różnych czynnikach ryzyka tych chorób. Jedno z nich sugeruje, że jedzenie w samotności może przyczynić się do zwiększonego prawdopodobieństwa problemów sercowo-naczyniowych u starszych kobiet.