Mamy powody do dumy, po raz pierwszy historii nasza drużyna piłkarska zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Europy. Już wkrótce będziemy mogli podziwiać wyczyny Polaków na Euro 2008, które odbędzie się w Austrii i Szwajcarii. Jednakże, okazuje się, że kibicowanie to nie tylko frajda, może wręcz stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, miłość do sportu może skutkować problemami kardiologicznymi.
Peter Houghton, który zmarł w wieku 68 lat przeżył ze wszczepionym eksperymentalnym sztucznym sercem 7 lat. To najdłuższy czas przeżycia z eksperymentalnym sercem jaki odnotowała dotychczas medycyna.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College w Londynie oraz uczonych z USA, podwyższony poziom witaminy D w organizmie przyczynia się do niwelowania stanów zapalnych, które mają wpływ na proces starzenia się. Ponadto, większa ilość witaminy D dodatnio wpływa na układ odpornościowy.
Sjesta może być rozwiązaniem zagadki, dlaczego ludzie z krajów śródziemnomorskich rzadziej zapadają na choroby serca. W Journal of Applied Physiology opublikowano wyniki badań, z których wynika, że popołudniowa drzemka może obniżać ciśnienie i pomóc w utrzymaniu serca w dobrym zdrowiu.
Głóg, roślina którą spotkać można w parkach i lasach, ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.
Dzielenie z kimś życia przynosi dużo radości, jednak decyzja o związaniu się z kimś powinnam być dokładnie przemyślana. Porywy serca mogą się odbić na naszym zdrowiu – ostrzegają naukowcy.
Spożycie ryb w Japonii, której mieszkańcy poszczycić mogą się długowiecznością, to około 40 kg na osobę rocznie. Statystyczny Polak zjada w ciągu roku niecałe 7 kg ryb, to błąd - twierdzą lekarze i dietetycy.
1 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Dieta bezmięsna ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, a niektórzy uważają, że jest wręcz wymarzona dla osób w podeszłym wieku. Czy rzeczywiście?
Aż 85 procent aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres w pracy - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group. Tylko 11 procent pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności, dla ponad 60 procent jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie.
Choroby serca i układu krwionośnego należą do najczęstszych przyczyn śmierci. Obchodzony w wielu krajach Światowy Dzień Serca, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak styl życia wpływa na stan naszego zdrowia.
W sklepach i na straganach pojawiła się właśnie żurawina: małe, czerwone kuleczki, wyglądające niepozornie, ale będące prawdziwą skarbnicą dobroczynnych składników. Dlaczego warto ją jadać?
W trakcie doby najwięcej zawałów serca występuje pomiędzy godziną 6 rano a 12 w południe. Najmniej zgonów występuje w niedzielę, zaś poniedziałek jest dniem o najwyższej śmiertelności w ciągu całego tygodnia. Co robić, by nasze serce pracowało jak najdłużej?
Francuzki mawiają, że marchewka to jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków. I mają rację... Zaczerpnijmy z samego źródła tej mocy – wprowadźmy marchew do swojej diety.
Badania pokazują, że u osób starszych, które wybrały pełnoziarniste posiłki, stwierdzono niższą śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, niż u tych, którzy nie jedzą ziaren. Seniorzy, którzy jedzą pełnoziarniste posiłki są w grupie mniejszego ryzyka wystąpienia cukrzycy, czy chorób serca.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto mają dobrą wiadomość dla osób lubiących długi sen, jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań choroby serca dotykają częściej osoby wstające wcześnie.