Jeśli czytałeś/aś cokolwiek na temat zdrowia, doskonale wiesz, że aktywność fizyczna to niezbywalny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia wielu chorób. Ćwiczenia mają również wpływ zdrowie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - na lepszy stan zdrowia.
Jeśli masz nadwagę, a uda ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, obniżysz ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych rodzajów nowotworów.
18 grudnia i 21 grudnia dokonano po raz pierwszy w Polsce wszczepienia implantowalnej, długoterminowej pompy wspomagania serca - Heart Ware.
To co jemy - i jak jemy - ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też wydajność w pracy i sprawność procesów myślowych. Nie wspominając o sile do wykonywania codziennych obowiązków.
Każda z nas wie jak wygląda półka z kosmetykami mamy i córki - krem przeciwzmarszczkowy walczy o miejsce ze specyfikiem do cery tłustej, maseczka dla cery trądzikowej stoi tuż obok serum dla skóry dojrzałej.
Depresja zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym również wystąpienia zawału. Ryzyko rozwoju choroby serca u pacjentów z depresją jest blisko dwa razy większe niż u osób zdrowych. Dbając o dobrą kondycję psychiczną, dbasz o sprawność serca.
O prozdrowotnych właściwościach ciemnej czekolady napisano już wiele - pomaga pokonać zmęczenie, chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV, dzięki zawartości antyoksydantów zmniejsza ryzyko licznych chorób, łagodzi objawy depresji. Nowe badania naukowców mogą jej jednak przydać miano leku na stres.
28 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się XVIII koncert „Serce za serce", którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii. Tegoroczna gala dedykowana jest zmarłemu założycielowi i patronowi fundacji, prof. Zbigniewowi Relidze.
Osoby starsze, które przemieszczają się wolno, są trzykrotnie bardziej narażone na śmierć w wyniku problemów z sercem niż ci, którzy chodzą szybciej, informuje www.telegraph.co.uk
79-letni Brytyjczyk John Oram zmarł po tym, jak głośno kichnął. Ta odruchowa reakcja była tak gwałtowna, że stała się przyczyną wylewu krwi do mózgu.
Obecnie dostępnych jest już wiele badań na temat szkodliwości lub wręcz odwrotnie - prozdrowotnych właściwości alkoholu. Nowe odkrycia naukowców po raz kolejny potwierdzają, że warto czasem nalać sobie „coś mocniejszego". Przy czym badacze zaznaczają, że racjonalne spożywanie alkoholu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jeśli równocześnie dbamy o zdrowy styl życia.
Większość Polaków (71 procent) twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas. Badani doświadczają go z różną częstością: co trzeci (33 procent) narażony jest nań często (w tym 14 procent - bardzo często), a prawie dwie piąte (38 procent) - czasami lub rzadko. Natomiast ponad jedna czwarta ankietowanych (28 procent) w zasadzie nie ma do czynienia z nadmiernym hałasem,styka się z nim zupełnie sporadycznie - piszą autorzy raportu CBOS.
W dzisiejszych czasach wysoki poziom cholesterolu to już choroba cywilizacyjna. Jak jej zapobiegać? Skąd się bierze? Nadmiar cholesterolu we krwi odkładany jest w ścianach tętnic, powodując zwężenia naczyń i tworzenie tzw. blaszek miażdżycowych. Stąd już tylko krok do choroby wieńcowej i zawału serca.
Depresja zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, w tym również wystąpienia zawału. Ryzyko rozwoju choroby serca u pacjentów z depresją jest blisko 2 razy większe niż u osób zdrowych.
Pofatygowanie się do przychodni może być opłacalne - dzięki szczepieniu można oszczędzić sobie kłopotów, z jakimi zwykle wiąże się grypa.