Badania wskazują, że przeciwutleniacze mogą pomóc w walce z rakiem, chorobami serca, chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników mających wpływ na rozwój wspomnianych dolegliwości.
Osoby stosujące zbilansowaną dietę nierzadko rezygnują z umieszczania wielu serów w swoim menu, ale nowe badania sugerują, że produkty te mogą zapobiec cukrzycy.
Sięgając po migdały zamiast innych przekąsek można ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii (migdały należą do najmniej kalorycznych orzechów) oraz zmniejszyć ilość złego cholesterolu w organizmie.
Picie jednego do dwóch drinków dziennie może ograniczyć utratę masy kostnej u pań po okresie menopauzy.
Statystyki pokazują, że prawie jeden na czterech Kanadyjczyków jest otyły. Wzrost „śmiertelnego trendu" obserwuje się przez ostatnie 30 lat. Tymczasem utrata na wadze skutecznie zapobiega ponadmiarowym wizytom u lekarza.
Ograniczenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej i ograniczanie długości oglądania telewizji może przydać kilku lat życia.
Kobiety w okresie menopauzalnym, które tracą parę kilogramów i stosują niskotłuszczową dietę bogatą w owoce oraz warzywa, mogą zmniejszyć lub wyeliminować uderzenia gorąca i nocne poty.
Osobom starszym i seniorom, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i niezależność, eksperci amerykańskich National Institutes of Health (NIH) zalecają cztery rodzaje ćwiczeń.
Sezon na truskawki ma się ku końcowi, ale warto wykorzystać ostatnie możliwości zakupu tych owoców - są jednocześnie bardzo smaczne i zdrowe. Truskawki mogą chronić przed cukrzycą i chorobami serca.
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że jeden na trzech dorosłych na całym świecie ma nadciśnienie. Dolegliwość jest związana z około połową wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu i chorób serca. A to nie jedyny poważny problem zdrowotny w skali światowej.
Czerwone wino jest uważane za doskonały trunek do obiadu czy kolacji, ale powinny unikać go osoby cierpiące na migreny. Pogoda także okazuje się mieć wpływ na częstość ataków choroby.
Podwyższony poziom cholesterolu wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. Może także prowadzić do zawału serca. Warto więc regularnie się badać i przestrzegać zdrowej diety. Poniżej prezentujemy listę produktów, które pomagają w kontroli poziomu cholesterolu.
Europejczycy piją więcej alkoholu niż ludzie w jakiejkolwiek innej części świata - równowartość 12,5 litra czystego alkoholu rocznie lub prawie trzy lampki wina dziennie, czytamy w sprawozdaniu Światowej Organizacji Zdrowia oraz Komisji Europejskiej.
Narażenie na hałas drogowy jest znacząco związane z podwyższonym ryzykiem ataków serca, wynika z badań opublikowanych w ogólnodostępnym czasopiśmie PLoS ONE.
Cukier bywa dodawany do rozmaitych produktów, także tych, które powszechnie kojarzone są z kwaśnym czy słonym smakiem. Dlatego okazuje sie, że bardzo łatwo jest dostarczać organizmowi nadmiar węglowodanów nie mając świadomości szkodliwości przyjętego menu.