Ludzie, którzy deklarują wysoki poziom stresu w codziennym życiu, są bardziej narażeni na rozwój choroby serca w porównaniu do pozostałych.
Seniorzy są szczególnie narażeni na niedobór cynku, niedostatek tego minerału w organizmie zaś jest związany z szeregiem chorób.
Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Choć jest wykorzystywana przez człowieka od tysięcy lat do wyrobu narzędzi, miedź odgrywa również ważną rolę w organizmie.
Choroby układu krążenia od ponad 50 lat stanowią główną przyczynę umieralności mieszkańców Polski. W roku 2009 ok. 45% zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia - z powodu chorób serca i naczyń zmarło prawie 178 tys. Polaków. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca.
W Polsce działania w kierunku ograniczania skutków chorób układu sercowo-naczyniowego podejmowane były już od lat 70 ubiegłego wieku. Od roku 2003 funkcjonuje Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego - POLKARD.
Stan zapalny jest normalnym elementem funkcjonowania układu odpornościowego: to odpowiedź organizmu na infekcje lub urazy. Ale nieuzasadnione zapalenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Stosowanie diety bogatej w przeciwutleniacze (pochodzące przede wszystkim z owoców i warzyw) może obniżyć ryzyko ataku serca aż o jedną czwartą.
Kobiety, które wcześnie doświadczają menopauzy, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Można być otyłym, a jednocześnie metabolicznie zdrowym, czyli otyły człowiek może mieć takie samo ryzyko śmierci z powodu raka lub choroby serca jak osoba o normalnej masie ciała. Taki wniosek wysnuto z badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie European Heart Journal.
Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Niemal każdy użytkownik komputera wie, że co jakiś czas należy przeprowadzić upgrade sprzętu, czyli jego uaktualnienie, czy też ulepszenie. Podobnie warto czynić z trybem życia, wszak od czasu do czasu robimy bilans osiągnięć i porażek, po czym planujemy udoskonalenia. Już niewielkie modyfikacje mogą być pomocne.
Wiadomo już, że spożywanie umiarkowanych ilości czekolady może przydać m. in. korzyści dla serca. Nowe badania zaś wskazują, iż te powszechnie lubiane słodycze mogą również obniżyć ryzyko udaru.
Niedobory snu wiążą się z rozwojem agresywnych nowotworów piersi. Uczeni odkryli związek między niedostateczną ilością snu a biologicznie bardziej agresywnymi nowotworami, jak również prawdopodobieństwem ich nawrotu.
Osoby otyłe i cierpiące z powodu wysokiego ciśnienia krwi oraz innych problemów związanych z chorobą serca, a także cukrzycą mogą doświadczyć szybszego osłabienia zdolności umysłowych, ostrzegają francuscy uczeni.