Badania wykazały, że samotne osoby starsze są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu mogą skutecznie bronić się przed rozmaitymi dolegliwościami.
Najwięcej osób z podwyższonym poziomem cholesterolu w całej Polsce mieszka w województwie kujawsko–pomorskim, wynika z raportu "Dlaczego Polacy nie dbają o własne zdrowie?".
Kiepski sen powoduje nie tylko odczuwanie zmęczenia w ciągu dnia, może być też prekursorem cukrzycy.
Dbanie o zdrowie i dobra figurę może się czasem wydawać naprawdę ciężką harówką. Mamy coraz więcej wiedzy o tym, jak funkcjonuje organizm i co robić, by zwiększać jego efektywność oraz chronić się przed rozmaitymi dolegliwościami. Nikt jednak nie chce, by dbanie o zdrowie wymagało ciągłych wyrzeczeń, stałej kontroli i poczucia uciążliwości w związku z „reżimowym" stylem życia. Jednakże ci, którzy nie chcą podporządkowywać się żelaznej dyscyplinie prozdrowotnej, także mogą siebie zadbać.
Badanie na myszach pomogło naukowcom określić, jak mogą rozwijać się niedobory cynku u osób starszych - nawet gdy seniorzy dostarczają sobie zalecaną dawkę tego minerału w diecie.
Kontakt twarzą w twarz jest uważany za najlepszy dla interakcji między ludźmi, co szczególnie jest istotne np. przy komunikacji z lekarzem lub terapeutą. Okazuje się jednak, że rozmowa ze specjalistą przez telefon jest równie skuteczna, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Cambridge.
Nowe badania sugerują, że kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą w początkowych etapach menopauzy, mogą mieć mniejsze ryzyko zawału serca, niewydolności serca lub śmierci.
Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Neurology", przeciętny wiek osób, które doświadczyły udaru, spadł z 71 lat na przełomie 1993/4 roku do 69 w roku 2005.
Codzienne szybkie spacery i jogging mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu nawet o 50%, wynika z nowych duńskich badań.
Ryzyko śmierci w wyniku zawału serca jest większe u osób cierpiących na schizofrenię niż u ogółu społeczeństwa, wynika z badań.
Ludzie, którzy deklarują wysoki poziom stresu w codziennym życiu, są bardziej narażeni na rozwój choroby serca w porównaniu do pozostałych.
Seniorzy są szczególnie narażeni na niedobór cynku, niedostatek tego minerału w organizmie zaś jest związany z szeregiem chorób.
Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Choć jest wykorzystywana przez człowieka od tysięcy lat do wyrobu narzędzi, miedź odgrywa również ważną rolę w organizmie.
Choroby układu krążenia od ponad 50 lat stanowią główną przyczynę umieralności mieszkańców Polski. W roku 2009 ok. 45% zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia - z powodu chorób serca i naczyń zmarło prawie 178 tys. Polaków. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Serca.