Powszechnie praktykowany sposób spędzania Bożego Narodzenia wiąże się ze spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia i nierzadko raczeniem się alkoholem. To ostatnie zaś, jeśli pije się w nadmiarze, może skutkować zaburzeniami pracy serca.
Chętnie otwieramy portfele, gdy ma nam to pomoc lepiej się poczuć. Nie żałujemy grosza na specyfiki, które mają poprawić stan naszego zdrowia, szczególnie teraz, gdy rynek jest nasycony rozmaitymi suplementami na niemal wszelkie dolegliwości. Okazuje się jednak, że łatwo można „wyrzucić pieniądze w błoto" - oferta farmaceutyczna jest szeroka, ale dużo w niej pułapek. Okazuje się, na przykład, że multiwitaminy nie pomagają w ochronie przed nowotworami lub chorobami układu krążenia.
Wystarczy dołączyć do codziennego menu jedną dodatkową porcję artykułów pełnoziarnistych oraz określone owoce i warzywa, by zmniejszyć ryzyko chorób serca.
W wielu regionach świata, także w Polsce, można kupić pyszne zdrowe owoce także zimą, które są nie tylko wysokiej jakości, ale również w przystępnej cenie. Mamy możliwość czerpania z szerokiej gamy owoców w sezonie zimowym, a większość z nich jest bogata w witaminę C, która pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą. Oto top 5.
Każdy sezon cechuje się nieco odmiennymi warzywnymi znakomitościami. Nawet w miesiącach zimowych, które zwykle oferują nieco skromniejsze menu, można znaleźć produkty, które nie tylko stanowią smaczny element posiłków, ale i dostarczają różnych składników umożliwiających czy to spalenie tłuszczu, czy też utrzymanie wysokiej efektywności systemu odpornościowego. Tych pięć warzyw to prawdziwi zimowi celebryci na naszych talerzach.
Nowe badania sugerują, że osoby z nieregularnym biciem serca mogą mieć zwiększone ryzyko depresji.
Spadki temperatur poniżej zera nie są bez znaczenia dla naszego organizmu. Zimą notuje się większą ilość zawałów serca, a ryzyko zgonu z powodu schorzeń naczyniowo-sercowych znacząco wzrasta. Czy najchłodniejsza pora roku ma rzeczywiście tak wielki wpływ na serce? Jak chronić serce zimą, aby móc cieszyć się wiosną w dobrym zdrowiu i kondycji?
Otyłość to choroba zapalna, a więc powinno się móc ją leczyć farmaceutykami, mówią uczeni.
Picie czerwonego wina jest dobre dla wzroku i może zapobiec chorobom oczu w późniejszym życiu, mówią uczeni z Vision Surgery and Research Centre w Hull.
Czytaj książki. Przydaje to nie tylko bezpośrednich korzyści psychologicznych, ale i poprawia efekty rehabilitacji i pomaga przy chorobach przewlekłych.
Ćwiczenia wykonywane przez osoby starsze pomagają zapobiec depresji, demencji i innym problemom zdrowotnym.
Wysoki poziom sodu w niektórych lekach może podnieść ciśnienie krwi, a przez to zwiększyć problemy ze zdrowiem.
Badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że aktywne życie, nawet bez regularnego treningu, jest związane z lepszym zdrowiem serca.
Pistacje chronią serce i tętnice.
Regularne angażowanie się w treningi w dojrzałym życiu istotnie poprawia proces zdrowego starzenia się, mówią uczeni z University College London.